Udostępnij

Mięso opodatkowane jak papierosy i alkohol? Sprawą zajmie się Europarlament

04.02.2020

W środę (5.02) deputowani w Brukseli będą debatować nad propozycją podwyższenia cen mięsa. Miałoby to doprowadzić do ograniczenia szkodliwej dla środowiska przemysłowej hodowli. Farmy zwierzęce odpowiadają dziś za 18 procent światowych emisji gazów cieplarnianych.

Autorami pomysłu są niderlandzcy aktywiści organizacji TAPPC (Koalicji na rzecz Prawdziwej Ceny Białka Zwierzęcego). Jak przekonują działacze, dotychczas mięso było zbyt tanie. Wyższa cena, uzyskana dzięki dodatkowemu opodatkowaniu, powinna rekompensować szkody środowiskowe powstające przy jego produkcji. Zapis o „uczciwych” cenach mięsa powinien według aktywistów trafić do zbioru aktów prawnych tworzących Europejski Zielony Ład.

Początkowo podwyżka cen miałaby wynosić około jednego euro na kilogram mięsa. Później mięsny podatek mógłby wzrosnąć i różnić się w zależności od gatunku hodowanego zwierzęcia. Jak twierdzi TAPPC, rozwiązanie to może przynieść 32 miliardy euro dla krajowych budżetów.

„Państwa Unii Europejskiej powinny regulować ceny mięsa w taki sam sposób, jak robią to z cenami innych szkodliwych produktów: alkoholu czy papierosów.” – czytamy w jednym z raportów organizacji.

Według ekspertów TAPPC dzięki zyskom budżetowym państwa członkowskie mogłyby obniżyć VAT na zamienniki mięsa, owoce i warzywa. Dodatkowe środki mogłyby trafić też do kieszeni farmerów, którzy chcieliby wprowadzić w swoich gospodarstwach zasady zrównoważonego rolnictwa.

Propozycję poparł już rząd w Amsterdamie. Pakiet regulacji, które pozwolą podwyższyć cenę mięsa do „uczciwego” poziomu w Niderlandach przygotowuje tam Ministerstwo Finansów. Rządzący nie powinni napotkać większego oporu ze strony społeczeństwa. Badania na reprezentatywnej próbie wykazały, że 63% Holendrów nie ma problemu z propozycjami TAPPC.

Według ekspertów organizacji bez wprowadzeniu nowych regulacji spożycie mięsa na świecie będzie cały czas rosnąć. W tym scenariuszu do 2050 roku ludzie będą jeść nawet o 125% więcej drobiu i 50% więcej wołowiny. Zwierzęce hodowle odpowiadają za niemal jedną piątą wszystkich światowych emisji gazów cieplarnianych – w tym dwutlenku węgla i metanu.

Zdjęcie: Syda Productions/ Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.