Udostępnij

Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych krajów chcą surowszych przepisów antysmogowych

30.06.2020

Zdecydowana większość mieszkańców Wielkiej Brytanii, Polski, Bułgarii, Indii i Nigerii popiera działania w celu poprawy jakości powietrza – tak wynika z ankiety przeprowadzonej dla Clean Air Fund. Uczestnicy badania deklarują, że dostrzegli spadek ilości zanieczyszczeń w trakcie tzw. lockdownu.

Na zlecenie organizacji Clean Air Fund przeprowadzono badania ankietowe w pięciu krajach, które – w mniejszym lub większym stopniu – zmagają się z problemem zanieczyszczeń powietrza: w Wielkiej Brytanii, Polsce, Bułgarii, Indiach oraz Nigerii. W każdym z nich większość badanych wsparła potrzebę surowszych regulacji, mających na celu poprawę jakości powietrza.

Około 90 proc. badanych w Polsce i Bułgarii deklaruje, że martwi się zanieczyszczeniem powietrza jako problemem dla zdrowia publicznego, przy czym w Wielkiej Brytanii – 71 procent. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o postrzeganie zanieczyszczenia powietrza jako problemu środowiskowego: tym martwi się ok. 93 proc. badanych w Polsce i Bułgarii, natomiast 76 proc. w Wielkiej Brytanii.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Polski i Bułgarii, którzy wzięli udział w badaniu, wyrazili także poparcie dla wprowadzenia surowszych przepisów i/lub silniejszego egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących jakości powietrza. W poszczególnych krajach było to odpowiednio 67 proc., 72 proc. oraz 85 procent.

Ponieważ badania realizowano w czasie, gdy obowiązywały już restrykcje związane z COVID-19, w badaniu uwzględniono także ten aspekt. Ponad połowa respondentów w Wielkiej Brytanii (67 proc.), Polsce (51 proc.) i Bułgarii (61 proc.) stwierdziła, że osobiście zauważyła poprawę jakości powietrza po wybuchu epidemii.

„Wyraźnie widać, że obywatele na świecie oczekują od władz działania na rzecz czystszego powietrza i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla bezczynności. Podczas gdy ograniczenia są łagodzone, a gospodarki wznawiane, ludzie mówią jasno, że nie chcą powrotu do toksycznego powietrza. To po prostu zastąpiłoby jeden kryzys zdrowotny innym” – powiedziała w oświadczeniu Jane Burston, dyrektor wykonawczy w Clean Air Fund.

_

Zdjęcie: Shutterstock/rodimov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.