Udostępnij

Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych krajów chcą surowszych przepisów antysmogowych

16.01.2024

Zdecydowana większość mieszkańców Wielkiej Brytanii, Polski, Bułgarii, Indii i Nigerii popiera działania w celu poprawy jakości powietrza – tak wynika z ankiety przeprowadzonej dla Clean Air Fund. Uczestnicy badania deklarują, że dostrzegli spadek ilości zanieczyszczeń w trakcie tzw. lockdownu.

Na zlecenie organizacji Clean Air Fund przeprowadzono badania ankietowe w pięciu krajach, które – w mniejszym lub większym stopniu – zmagają się z problemem zanieczyszczeń powietrza: w Wielkiej Brytanii, Polsce, Bułgarii, Indiach oraz Nigerii. W każdym z nich większość badanych wsparła potrzebę surowszych regulacji, mających na celu poprawę jakości powietrza.

Około 90 proc. badanych w Polsce i Bułgarii deklaruje, że martwi się zanieczyszczeniem powietrza jako problemem dla zdrowia publicznego, przy czym w Wielkiej Brytanii – 71 procent. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o postrzeganie zanieczyszczenia powietrza jako problemu środowiskowego: tym martwi się ok. 93 proc. badanych w Polsce i Bułgarii, natomiast 76 proc. w Wielkiej Brytanii.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Polski i Bułgarii, którzy wzięli udział w badaniu, wyrazili także poparcie dla wprowadzenia surowszych przepisów i/lub silniejszego egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących jakości powietrza. W poszczególnych krajach było to odpowiednio 67 proc., 72 proc. oraz 85 procent.

Ponieważ badania realizowano w czasie, gdy obowiązywały już restrykcje związane z COVID-19, w badaniu uwzględniono także ten aspekt. Ponad połowa respondentów w Wielkiej Brytanii (67 proc.), Polsce (51 proc.) i Bułgarii (61 proc.) stwierdziła, że osobiście zauważyła poprawę jakości powietrza po wybuchu epidemii.

„Wyraźnie widać, że obywatele na świecie oczekują od władz działania na rzecz czystszego powietrza i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla bezczynności. Podczas gdy ograniczenia są łagodzone, a gospodarki wznawiane, ludzie mówią jasno, że nie chcą powrotu do toksycznego powietrza. To po prostu zastąpiłoby jeden kryzys zdrowotny innym” – powiedziała w oświadczeniu Jane Burston, dyrektor wykonawczy w Clean Air Fund.

_

Zdjęcie: Shutterstock/rodimov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.