Udostępnij

Mieszkańcy Skawiny domagają się oficjalnej skargi miasta do rządu na nieudolne działania WIOŚ

18.07.2019

W Skawinie, w której ostatnio gminnej aparaturze mierzącej zanieczyszczenia powietrza zabrakło skali, odbyło się dziś spotkanie mieszkańców z władzami miasta. Ci wyartykułowali liczne oczekiwania, które w sporej części były związane z dotychczasowymi działaniami WIOŚ. A inspekcja ochrony środowiska niespecjalnie się dotąd wykazała i wskazania gminnego sprzętu pomiarowego z miejsca komentowała, stwierdzając, że te są najprawdopodobniej błędne. Jedną z przesłanek takiego podejścia do sprawy miało być to, że – za Ryszardem Listwanem, którego cytowała Gazeta Wyborcza – „Gdyby rzeczywiście stężenia LZO były tak wysokie, jak pokazywał czujnik przy byłej hucie, mieszkańcy cały czas czuliby mocny chemiczny odór w powietrzu.” Co dziwi mnie o tyle, że sprawa zanieczyszczeń w Skawinie ciągnie się od kilku lat i zaczęła się od tego, że mieszkańcy uskarżali się na nieprzyjemny chemiczny fetor, który uznawali za sygnał tego, że w powietrzu wisi coś zagrażającego zdrowiu. Wtedy jednak okazywało się, że ze smrodu nie należy zbyt pochopnie wyciągać wniosków o tym, co jest w powietrzu.

Wracając jednak do spotkania i wyartykułowanej listy postulatów, to uwagę przyciąga właśnie oczekiwanie oficjalnej skargi na działania WIOŚ. Ale także żądanie, by miasto w takich sytuacjach używało wszystkich możliwych kanałów komunikacji do alarmowania mieszkańców o zagrożeniu. Oraz oczekiwanie, że będą angażowane wojska obrony chemicznej oraz specjalistyczne oddziały straży pożarnej. Co wydaje się rozsądnym postulatem, bo skoro nie można liczyć na inspekcję, to trzeba liczyć na kogoś innego, kto ma odpowiedni sprzęt, narzędzia i jest szkolony do działania, a nie do powtarzania, że nie ma zagrożenia dla zdrowia.

 

 

Pewne jest, że coś musi się zmienić, bo dziś posiedzenia sztabów kryzysowych w takich sprawach, wyglądają mniej więcej tak*:

 

 width=

 

Przynajmniej, kiedy sądzić po ich efektach.

A piszę sztabów, bo tak samo jest we wszystkich miejscach, gdzie są problemy związane z zatruwaniem środowiska.

Choć może nie powinienem, bo na ogół żadnych sztabów nie ma. Te powołuje się tylko tam, gdzie jest duża presja mediów. A tej, kiedy coś dzieje się w mniejszych i średnich miastach nie ma i dzięki temu nawet tego nie trzeba robić.

Można po prostu w najlepsze udawać, że wszystko jest w porządku.

[*Za zwrócenie na to uwagi dziękuję Jackowi, który pisał na profilu Krakowskiego Alarmu Smogowego].

Więcej o lotnych związkach organicznych przeczytacie TUTAJ.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.