Udostępnij

Mieszkanka Rybnika pozywa miasto za smog. „Cały czas kaszlałam”

20.09.2020

50 tysięcy złotych za życie w zanieczyszczonym powietrzu – o taką kwotę zadośćuczynienia walczy Dominika Maćkowska-Gil w Sądzie Rejonowym w Rybniku. To drugi pozew, który rybniczanka składa w tej sprawie.

W 2018 roku pozew rybniczanki został odrzucony. Kobieta składa go teraz ponownie, opowiadając o tym, jak w czerwcu tego roku musiała się przeprowadzić przez problemy zdrowotne.

„Dusiłam się nawet w lecie. Część bloków nadal ogrzewana jest węglem. Ludzie z wiadrami węgla biegają do piwnicy. Do tego dochodziły domki jednorodzinne. Tymczasem ja mieszkałam jak w „studni”, na parterze. Całe powietrze kotłowało się w na wysokości mojego mieszkania. Od trzech lat nie mogłam otworzyć okna (…) Prawie się tam udusiłam. Cały czas kaszlałam, a poczucie zamknięcia wpływało na zdrowie psychiczne” – mówi w rozmowie z portalem rybnik.com.pl.

Maćkowska-Gil wyraża zrozumienie dla zależności samorządów od władzy krajowej, ale jednocześnie wskazuje, że miasto wydaje zaledwie kilka procent swoich środków na ochronę środowiska – podczas gdy zdrowie i życie mieszkańców powinno być priorytetem.

„Rybnik to miasto górnicze (…) jest jednak sporo miast górniczych, a Rybnik góruje nad innymi pod względem smogu” – dodaje.

Świadkiem na rozprawie był wiceprezydent Rybnika Janusz Koper. Wyliczał, że miasto wydało kilkadziesiąt milionów złotych na termomodernizację obiektów miejskich, dotuje wymianę pieców, angażuje się w program Czyste Powietrza, czy wdraża program mobilności miejskiej.

Pytany o sprawę przez portal rybnik.com.pl, wiceprezydent nie ma jednak złudzeń, że normy jakości powietrza nadal będą przekroczone. „(…) nie da się tego naprawić w ciągu roku czy dwóch, tym bardziej że nadal jest opór społeczny. To nie tylko wyłącznie rola miasta, ale każdy z nas musiałby chcieć i podjąć działania, by nie zanieczyszczać otoczenia. Tylko ten element sprawiłby, że mielibyśmy prawdopodobnie zadowalające standardy powietrza”.

Czytaj także: Wygrał z Zakopanem proces o opłatę klimatyczną

Źródło: Rybnik.com.pl

Zdjęcie: Daniel Jedzura / Shuttestock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.