Mieszkanka Rybnika pozywa miasto za smog. „Cały czas kaszlałam”

2558
0
Podziel się:
rybnik kopalnia

50 tysięcy złotych za życie w zanieczyszczonym powietrzu – o taką kwotę zadośćuczynienia walczy Dominika Maćkowska-Gil w Sądzie Rejonowym w Rybniku. To drugi pozew, który rybniczanka składa w tej sprawie.

W 2018 roku pozew rybniczanki został odrzucony. Kobieta składa go teraz ponownie, opowiadając o tym, jak w czerwcu tego roku musiała się przeprowadzić przez problemy zdrowotne.

„Dusiłam się nawet w lecie. Część bloków nadal ogrzewana jest węglem. Ludzie z wiadrami węgla biegają do piwnicy. Do tego dochodziły domki jednorodzinne. Tymczasem ja mieszkałam jak w „studni”, na parterze. Całe powietrze kotłowało się w na wysokości mojego mieszkania. Od trzech lat nie mogłam otworzyć okna (…) Prawie się tam udusiłam. Cały czas kaszlałam, a poczucie zamknięcia wpływało na zdrowie psychiczne” – mówi w rozmowie z portalem rybnik.com.pl.

Maćkowska-Gil wyraża zrozumienie dla zależności samorządów od władzy krajowej, ale jednocześnie wskazuje, że miasto wydaje zaledwie kilka procent swoich środków na ochronę środowiska – podczas gdy zdrowie i życie mieszkańców powinno być priorytetem.

„Rybnik to miasto górnicze (…) jest jednak sporo miast górniczych, a Rybnik góruje nad innymi pod względem smogu” – dodaje.

Świadkiem na rozprawie był wiceprezydent Rybnika Janusz Koper. Wyliczał, że miasto wydało kilkadziesiąt milionów złotych na termomodernizację obiektów miejskich, dotuje wymianę pieców, angażuje się w program Czyste Powietrza, czy wdraża program mobilności miejskiej.

Pytany o sprawę przez portal rybnik.com.pl, wiceprezydent nie ma jednak złudzeń, że normy jakości powietrza nadal będą przekroczone. „(…) nie da się tego naprawić w ciągu roku czy dwóch, tym bardziej że nadal jest opór społeczny. To nie tylko wyłącznie rola miasta, ale każdy z nas musiałby chcieć i podjąć działania, by nie zanieczyszczać otoczenia. Tylko ten element sprawiłby, że mielibyśmy prawdopodobnie zadowalające standardy powietrza”.

Czytaj także: Wygrał z Zakopanem proces o opłatę klimatyczną

Źródło: Rybnik.com.pl

Zdjęcie: Daniel Jedzura / Shuttestock

Podziel się: