Udostępnij

Miliarder chce, by 30 proc. planety stanowiło rezerwat. Przekaże na ten cel 1 miliard dolarów

14.08.2019

84-letni miliarder marzy o tym, by znacznie większa niż obecnie część globu podlegała ochronie przyrodniczej – w formie rezerwatów czy też parków narodowych. Ekscentryczny bogacz postanowił przeznaczyć na ten cel 1 miliard dolarów – wspierając lokalne inicjatywy chroniące dziką przyrodę.

Hansjörg Wyss to miliarder-filantrop, który majątek zdobył działając przez dekady w branży urządzeń medycznych. Gdy niespełna kilka lat temu przeszedł na emeryturę, całkowicie poświęcił się działalności charytatywnej. Jednym z jej elementów jest działalność Wyss Campaign for Nature, którą wspomógł kwotą 1 miliarda dolarów. Fundusze z jednej strony wspierać mają lokalne projekty zmierzające do ochrony tamtejszej przyrody, z drugiej natomiast przeznaczane są na działalność edukacyjną i promocyjną.

Cel, jaki wyznaczył sobie i światu miliarder, jest ambitny: do 2030 roku 30 proc. globu – zarówno wód, jak i lądów – miałoby stanowić chroniony rezerwat, stanowiący dobro wspólne. Dziś, jak szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, mniej lub bardziej ścisłej ochronie przyrodniczej podlega niespełna 15 proc. lądów i 7,3 proc. wód na planecie.

Działalność Wyss Campaign for Nature została zainicjowana jesienią zeszłego roku, czemu towarzyszył manifest, który miliarder opublikował na łamach New York Timesa.

„Najlepiej chronić dzikie ziemie i wody nie w prywatnych rękach, zamkniętych za bramami, ale w formie publicznych parków narodowych, będących ostoją dzikiej przyrody, oraz rezerwatów morskich, zawsze otwartych dla wszystkich, którzy chcieliby je odkrywać. (…) Wszyscy z nas – obywatele, filantropi, biznesmeni i przywódcy rządowi – powinni niepokoić się ogromną przepaścią między tym, jak niewiele naszego naturalnego świata jest obecnie pod ochroną, a tym, ile należy chronić” – pisał na łamach amerykańskiego dziennika.

Jak informuje Businnes Insider, tylko do końca 2018 roku miliarder wsparł rozsiane po świecie inicjatywy kwotą 66 milionów dolarów.

Mimo wsparcia finansowego działania nie są możliwe bez zaangażowania ludzi żyjących wokół terenów poddanych ochronie. Filantrop stawia jednak nie na działania państwowe, lecz lokalne inicjatywy, które chcą chronić przyrodę wokół siebie – to do nich miliarder kieruje swoje wsparcie.

 

O wszystkich realizowanych aktualnie przedsięwzięciach można przeczytać tutaj (wymagana jest znajomość j. angielskiego).

Źródła: wysscampaign.org, NY Times, Business Insider

Zdjęcie: Shutterstock/C. Na Songkhla

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.