Miliarder chce, by 30 proc. planety stanowiło rezerwat. Przekaże na ten cel 1 miliard dolarów

2970
0
Podziel się:
Miliarder chce, by 30 proc. planety stanowiło rezerwat. Przekaże na ten cel 1 miliard dolarów

84-letni miliarder marzy o tym, by znacznie większa niż obecnie część globu podlegała ochronie przyrodniczej – w formie rezerwatów czy też parków narodowych. Ekscentryczny bogacz postanowił przeznaczyć na ten cel 1 miliard dolarów – wspierając lokalne inicjatywy chroniące dziką przyrodę.

Hansjörg Wyss to miliarder-filantrop, który majątek zdobył działając przez dekady w branży urządzeń medycznych. Gdy niespełna kilka lat temu przeszedł na emeryturę, całkowicie poświęcił się działalności charytatywnej. Jednym z jej elementów jest działalność Wyss Campaign for Nature, którą wspomógł kwotą 1 miliarda dolarów. Fundusze z jednej strony wspierać mają lokalne projekty zmierzające do ochrony tamtejszej przyrody, z drugiej natomiast przeznaczane są na działalność edukacyjną i promocyjną.

Cel, jaki wyznaczył sobie i światu miliarder, jest ambitny: do 2030 roku 30 proc. globu – zarówno wód, jak i lądów – miałoby stanowić chroniony rezerwat, stanowiący dobro wspólne. Dziś, jak szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, mniej lub bardziej ścisłej ochronie przyrodniczej podlega niespełna 15 proc. lądów i 7,3 proc. wód na planecie.

Działalność Wyss Campaign for Nature została zainicjowana jesienią zeszłego roku, czemu towarzyszył manifest, który miliarder opublikował na łamach New York Timesa.

„Najlepiej chronić dzikie ziemie i wody nie w prywatnych rękach, zamkniętych za bramami, ale w formie publicznych parków narodowych, będących ostoją dzikiej przyrody, oraz rezerwatów morskich, zawsze otwartych dla wszystkich, którzy chcieliby je odkrywać. (…) Wszyscy z nas – obywatele, filantropi, biznesmeni i przywódcy rządowi – powinni niepokoić się ogromną przepaścią między tym, jak niewiele naszego naturalnego świata jest obecnie pod ochroną, a tym, ile należy chronić” – pisał na łamach amerykańskiego dziennika.

Jak informuje Businnes Insider, tylko do końca 2018 roku miliarder wsparł rozsiane po świecie inicjatywy kwotą 66 milionów dolarów.

Mimo wsparcia finansowego działania nie są możliwe bez zaangażowania ludzi żyjących wokół terenów poddanych ochronie. Filantrop stawia jednak nie na działania państwowe, lecz lokalne inicjatywy, które chcą chronić przyrodę wokół siebie – to do nich miliarder kieruje swoje wsparcie.

 

O wszystkich realizowanych aktualnie przedsięwzięciach można przeczytać tutaj (wymagana jest znajomość j. angielskiego).

Źródła: wysscampaign.org, NY Times, Business Insider

Zdjęcie: Shutterstock/C. Na Songkhla

Podziel się: