Udostępnij

Metaliczne cząstki znaleziono w sercach młodych mieszkańców miast. Ich źródłem spaliny

12.07.2019

Naukowcy z brytyjsko-amerykańskiego zespołu zajrzeli – jak najbardziej dosłownie – w serca młodych ludzi, żyjących w mieście. Wewnątrz badanych tkanek znaleźli miliardy metalicznych cząstek, według badaczy powodujących uszkodzenia mięśnia sercowego, a także mózgu. 

Rezultaty badań opublikowane przed dwoma tygodniami w czasopiśmie „Environmental Research” nie napawają optymizmem tych, którzy swoje życie wiążą z miastem, a szczególnie jego ruchliwymi częściami.

Jak wynika z artykułu, powstające w wyniku spalania paliw samochodowych nanocząstki (bogate w związki żelaza) wnikają do krwioobiegu i następnie odkładają się w tkankach.

Choć badanie dotyczyło mieszkańców odległego od nas Mexico City, jedna ze współautorek przyznaje otwarcie, że problem dotyczy również innych miast. „Nie ma absolutnie żadnego powodu, by oczekiwać, że będzie inaczej w jakimkolwiek innym mieście” – powiedziała w rozmowie z „Guardianem” prof. Barbara Maher.

[Kompleksowo o zanieczyszczeniach związanych z transportem pisaliśmy m.in. tutaj.]

Miliardy nanocząstek

Amerykańscy badacze przebadali tkanki mięśnia sercowego pobrane od 63 młodych ludzi, którzy zginęli w wypadkach samochodowych, jednak nie doznali uszkodzeń klatki piersiowej. Wszyscy byli mieszkańcami Mexico City, a średnia ich wieku wynosiła 25 lat.

W tkance znaleziono od 2 do 22 miliardów (niezwykle małych) metalicznych nanocząstek, które zdaniem badaczy wiążą się z ryzykiem wcześniejszego uszkodzenia serca, a także niektórych chorób neurodegeneracyjnych. Co ciekawe, ilość zanieczyszczeń była średnio 10 razy większa niż w przypadku grupy kontrolnej – osób mieszkających w mniej zanieczyszczonych regionach.

Naukowcom udało się stwierdzić, że cząstki te pochodzą z zewnątrz (odróżniają się od występujących naturalnie w ludzkich organizmie cząstek żelaza), a ich źródłem jest ruch samochodowy. Badacze deklarują jednak, że konieczne jest dokładniejsze zbadanie składu i magnetyzmu wykrytych cząstek, by lepiej poznać ich wpływ na zdrowie ludzkie.

 

Ze szczegółami wyników badań (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: Environmental Research, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/erlucho

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.