Udostępnij

Skawina zapłaci krocie za usunięcie odpadów pozostałych po spalonym wysypisku. Z kieszeni mieszkańców

15.03.2019

W Skawinie za pozbycie się odpadów pozostałych po wysypisku – którego działalność zakończyła się nocnym pożarem i na którym odpady były gromadzone niezgodnie z zezwoleniem – zapłaci gmina. Czyli mieszkańcy Skawiny, którzy płacą w niej podatki. 

W zeszłym roku na terenie Skawiny, w środku nocy, spłonęło wysypisko znajdujące się na ulicy Energetyków. O pożarze składowiska, a także o kontrowersjach wokół powstałego wówczas zanieczyszczenia powietrza, pisaliśmy szerzej tutaj.

Teraz gmina ma problem z sześcioma tysiącami ton odpadów, które pozostały po działalności wysypiska. Na prośbę powiatu krakowskiego Gmina Skawina, decyzją radnych, zgodziła się pokryć część kosztów pozbycia się odpadów. W uchwale rada miejska wyznaczyła na ten cel kwotę maksymalnie miliona złotych.

W trakcie, poprzedzającego sesję rady miejskiej, posiedzenia komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska, pojawiła się informacja, że odpady na ul. Energetyków były gromadzone w sposób niezgodny z zezwoleniem. Protokół z posiedzenia dostępny jest na stronach skawińskiego BIP-u. O tym, co działo się tam wcześniej, można przeczytać na stronie Skawina24.pl.

Decyzja o finansowaniu usunięcia odpadów wzbudziła oburzenie części mieszkańców, w tym działaczy Skawińskiego Alarmu Smogowego, którzy w środę wydali w tej sprawie oświadczenie:

 

„Od początku alarmowaliśmy i apelowaliśmy o to, żeby nie dopuścić, by problem wysypiska urósł do takich rozmiarów. Skoro nie podjęto na czas odpowiednich działań, kiedy było to jeszcze możliwe, to w naszej ocenie koszty powinny ponieść te organy, które w porę tych skutecznych działań nie podjęły. Tymczasem zaproponowano, by to mieszkańcy Gminy Skawina ponieśli połowę kosztów pozbycia się odpadów – a to jeszcze nie wiadomo, czy skończy się na dwóch milionach” – powiedział nam Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Apel do burmistrza

W piątek Skawiński Alarm Smogowy wystosował w związku ze sprawą oficjalny list do Burmistrza Skawiny. Zaapelowano w nim o to, by gmina zamiast udzielenia bezzwrotnej pomocy finansowej na usunięcie odpadów –  udzieliła powiatowi pożyczkę na ten cel.

„Milion złotych to potężna kwota, która może bardzo pomóc w rozwiązaniu problemów mieszkańców Gminy Skawina, jak brak chodników, kanalizacji, poprawę bezpieczeństwa czy dostęp do lekarzy specjalistów, tak bardzo potrzebnych. Potrzeby są ogromne” – napisano w liście.

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać tutaj:

Na temat potencjalnych skutków dla zdrowia, jakie niosły z sobą pojawiające się wówczas lawinowo pożary wysypisk śmieci, przeczytać można tutaj.

 

Zdjęcie: Shutterstock/natureman30

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.