Udostępnij

Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balona

04.04.2019

Ministerstwo Środowisko ogłosiło dziś, z pewnym przytupem, ważne zmiany.

Tymi mają być nowe progi informowania i alarmowania o smogu. Ten pierwszy ma zostać zmieniony z 200 na 150 ug [PM10 na metr sześcienny średniodobowo]. Ten drugi i ważniejszy z 300 na 250.

Nie ma tutaj za wiele do powiedzenia, więc opowiem to tak krótko, jak to tylko możliwe.

Poziomy alarmowania o smogu są w Polsce na absurdalnym poziomie, który bardziej pasuje do azjatyckich metropolii niż europejskich miast. Alarm ogłaszamy na przykład przy poziomie niemal pięć razy wyższym niż francuski. Spory o to toczą się więc od dawna i doprowadziły do jakiej takiej zgody, że trzeba to zmienić.

Zaczęto się tym zajmować i sprawę powierzono między innymi ekspertom zajmującym się zdrowiem. Ci zarekomendowali, by poziom alarmowania wynosił 80 ug, czyli tyle ile we Francji. Obecnie ogłasza się go* u nas o 220 ug powyżej tego poziomu. Po reformie, która jest podobno znaczącą zmianą, będziemy go ogłaszać 170 ug powyżej poziomu rekomendowanego  przez ekspertów i znanego na przykład z Francji.

Powód jest najpewniej taki jak zawsze, a więc przekonanie, że ludzi nie można straszyć i znacznie lepiej jest zadbać o to, by termometr był stłuczony. W końcu jakby taki alarm ogłaszać – a gdyby robić to przy poziomie uznawanym za potrzebny dla ochrony zdrowia działoby się to często – jeszcze trzeba byłoby coś robić. Albo co gorsza ludzie zorientowaliby się, że jest źle. Lepiej im więc tego nie mówić.

A ja w każdym razie chciałbym powiedzieć jedno. Jeżeli przedstawianie czegoś takiego jako istotnej zmiany nie jest robieniem ludzi w balona, to nie wiem, co nim jest.

* Inną sprawą jest to, że realnie i tak się go nie ogłasza, a nawet jak się ogłasza to nic z tego nie wynika. A we Francji na przykład wynika, o czym można przeczytać w ciekawym tekście Katarzyny Kojzar – TUTAJ.

Fot. Martyn Jandula/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.