Udostępnij

Mlekomaty pomogą w ratowaniu rzadkich ptaków. Rozwiązanie przetestuje brytyjska wyspa

18.04.2019

Wyspy Normandzkie chcą zredukować ilość zużywanego przez mieszkańców plastiku.  Mają w tym pomóc automaty sprzedające mleko. Może to uratować wiele ptaków z występującego jedynie na wyspach brytyjskich gatunku. Dziś obok pożywienia w ich żołądkach lądują również tworzywa sztuczne.

Pilotażowy projekt zostanie przeprowadzony na wyspie Alderney. Mieszkańcy będą mogli nalewać mleko do szklanych butelek wielokrotnego użytku. Co więcej, produkt będzie pochodził z lokalnej farmy Kiln. Jeśli pomysł się przyjmie, zostaną zaangażowani kolejni producenci, a maszyn przybędzie.

Obliczono, że aż 40 procent plastiku pochodzącego z Alderney a transportowanego na sąsiednią wyspę Guernsey, to właśnie opakowania po mleku. – System ponownego napełniania to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o redukcję ilości śmieci – mówiła lokalnym mediom Claire Thorp z organizacji proekologicznej Alderney Wildlife Trust.

W Polsce podobne rozwiązania działają od kilku lat. Mlekomaty ustawiane są w mniejszych i większych miejscowościach – można kupić w nich butelkę i nalać do niej mleko albo przyjść z własnym naczyniem. Polskie maszyny też sprzedają produkt do lokalnych wytwórców. Smaczniejszy, zdrowszy i tłustszy niż mleko z marketu – to z automatu ma ok. 4 procent.

Rozwiązanie z Alderney może więc wydawać się błahym.

Jednak problem odpadów z tworzyw sztucznych jest tam dość palący, a więc każda inicjatywa, mające je zredukować, ma sens. Co takiego dzieje się na wyspie w związku z plastikiem?

Na przykład cierpi populacja głuptaków. Na wyspie mieszka około 2 proc. globalnej populacji głuptaków – na całych Wyspach Brytyjskich aż 80 proc.

Głuptaki są więc symbolem tamtej części świata. Na samej Alderney znajduje się około 8 tysięcy gniazd. Niedawno zostały zbadane – w niemal wszystkich znaleziono odpadki z tworzyw sztucznych. Ptaki często się w nie plączą, łamią skrzydła, a nawet tracą nogi. Niektóre zjadają małe kawałki plastiku.

Z kolei u petreli, innych ptaków charakterystycznych dla Wysp Normandzkich, wykryto, że mają w brzuchach średnio po 33 kawałki plastiku.

Dlatego właśnie Alderney Wildlife Trust stara się, by niebezpiecznego dla środowiska i zwierząt plastiku było na wyspie jak najmniej. Regularnie organizowane jest tam sprzątanie plaż, a lokalni sprzedawcy nie mają w swoich sklepach produktów z mikrogranulkami. Ten pozornie nieznaczący składnik, dodawany przede wszystkim do peelingów i past do zębów, po zużyciu trafia do morza i jest zjadany przez ryby i plankton.

„W Alderney założyliśmy również naszą grupę działań plastycznych, spotykającą się co kwartał w celu omówienia sposobów zmniejszenia plastików na wyspie i zachęcenia przedsiębiorstw i lokalnych rządów do wspierania naszych działań.” – informuje Alderney Wildlife Trust.

Inna organizacja, Surfers Against Sewage już doceniła te starania, przyznając tytuł „wyspy wolnej od plastiku”. – Nie chodzi o to, że plastiku nie ma już w ogóle – tłumaczą aktywiści z Alderney. – Chodzi o to, że wszyscy działamy, by było go jak najmniej.

Zdjęcie: PRBaiao/Shutterstock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.