Udostępnij

Mlekomaty pomogą w ratowaniu rzadkich ptaków. Rozwiązanie przetestuje brytyjska wyspa

18.04.2019

Wyspy Normandzkie chcą zredukować ilość zużywanego przez mieszkańców plastiku.  Mają w tym pomóc automaty sprzedające mleko. Może to uratować wiele ptaków z występującego jedynie na wyspach brytyjskich gatunku. Dziś obok pożywienia w ich żołądkach lądują również tworzywa sztuczne.

Pilotażowy projekt zostanie przeprowadzony na wyspie Alderney. Mieszkańcy będą mogli nalewać mleko do szklanych butelek wielokrotnego użytku. Co więcej, produkt będzie pochodził z lokalnej farmy Kiln. Jeśli pomysł się przyjmie, zostaną zaangażowani kolejni producenci, a maszyn przybędzie.

Obliczono, że aż 40 procent plastiku pochodzącego z Alderney a transportowanego na sąsiednią wyspę Guernsey, to właśnie opakowania po mleku. – System ponownego napełniania to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o redukcję ilości śmieci – mówiła lokalnym mediom Claire Thorp z organizacji proekologicznej Alderney Wildlife Trust.

W Polsce podobne rozwiązania działają od kilku lat. Mlekomaty ustawiane są w mniejszych i większych miejscowościach – można kupić w nich butelkę i nalać do niej mleko albo przyjść z własnym naczyniem. Polskie maszyny też sprzedają produkt do lokalnych wytwórców. Smaczniejszy, zdrowszy i tłustszy niż mleko z marketu – to z automatu ma ok. 4 procent.

Rozwiązanie z Alderney może więc wydawać się błahym.

Jednak problem odpadów z tworzyw sztucznych jest tam dość palący, a więc każda inicjatywa, mające je zredukować, ma sens. Co takiego dzieje się na wyspie w związku z plastikiem?

Na przykład cierpi populacja głuptaków. Na wyspie mieszka około 2 proc. globalnej populacji głuptaków – na całych Wyspach Brytyjskich aż 80 proc.

Głuptaki są więc symbolem tamtej części świata. Na samej Alderney znajduje się około 8 tysięcy gniazd. Niedawno zostały zbadane – w niemal wszystkich znaleziono odpadki z tworzyw sztucznych. Ptaki często się w nie plączą, łamią skrzydła, a nawet tracą nogi. Niektóre zjadają małe kawałki plastiku.

Z kolei u petreli, innych ptaków charakterystycznych dla Wysp Normandzkich, wykryto, że mają w brzuchach średnio po 33 kawałki plastiku.

Dlatego właśnie Alderney Wildlife Trust stara się, by niebezpiecznego dla środowiska i zwierząt plastiku było na wyspie jak najmniej. Regularnie organizowane jest tam sprzątanie plaż, a lokalni sprzedawcy nie mają w swoich sklepach produktów z mikrogranulkami. Ten pozornie nieznaczący składnik, dodawany przede wszystkim do peelingów i past do zębów, po zużyciu trafia do morza i jest zjadany przez ryby i plankton.

„W Alderney założyliśmy również naszą grupę działań plastycznych, spotykającą się co kwartał w celu omówienia sposobów zmniejszenia plastików na wyspie i zachęcenia przedsiębiorstw i lokalnych rządów do wspierania naszych działań.” – informuje Alderney Wildlife Trust.

Inna organizacja, Surfers Against Sewage już doceniła te starania, przyznając tytuł „wyspy wolnej od plastiku”. – Nie chodzi o to, że plastiku nie ma już w ogóle – tłumaczą aktywiści z Alderney. – Chodzi o to, że wszyscy działamy, by było go jak najmniej.

Zdjęcie: PRBaiao/Shutterstock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.