Udostępnij

Młodzi do polityków: w waszym interesie jest mieszanie smogu z klimatem. Kidawa-Błońska: Ale przecież chcę walczyć ze smogiem

02.03.2020

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wtargnęli w sobotę na scenę podczas konwencji programowej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Organizatorzy wydarzenia zezwolili im na wygłoszenie swojego oświadczenia. Działacze zażądali w nim od wszystkich kandydatów na urząd prezydenta deklaracji o szybszym odejściu od węgla. Zwrócili też uwagę na częste mylenie problemu smogu z katastrofą klimatyczną. Nie zadziałało to jednak na kandydatkę Koalicji Obywatelskiej, która powtórzyła ten błąd we wpisie na twitterze.

Działacze MSK przede wszystkim wezwali do przyspieszenia w dążeniu do neutralności klimatycznej. Według nich radykalne zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku (czego chce między innymi Komisja Europejska) wcale nie wystarczy. Postulują, by cel ten wyznaczyć na 2040 rok.

„Neutralność klimatyczna do roku 2050 zapewnia nam jedynie 50 procent szans na nie przekroczenie punktów krytycznych, po którym kryzys klimatyczny zacznie napędzać się sam. 50 procent szans – to jak rzucenie monetą. Rzucacie monetą o bezpieczeństwo wszystkich Polek i Polaków. Katastrofalne skutki kryzysu klimatycznego są o wiele bliżej niż się Wam wydaje.” – mówili młodzi w oświadczeniu, które w całości można przeczytać na ich koncie facebookowym.

Według Młodzieżowego Strajku przyszły prezydent powinien jak najszybciej zaproponować pakiet ustaw, który pomoże w osiągnięciu neutralności już za dwie dekady. Jak twierdzą, nowe prawo powinno obejmować transformację energetyki, transportu i rolnictwa.

Młodzi wytknęli też politykom, że często celowo zdają się nie odróżniać problemu smogu od katastrofy klimatycznej. „Widać, że w waszym interesie jest mieszanie kwestii smogu z klimatem, jednak czas na mydlenie oczu społeczeństwu się skończył.” – mówili działacze. W odpowiedzi Koalicja Obywatelska w tweecie zapowiedziała powołanie Rady Bezpieczeństwa Klimatycznego. We wpisie ugrupowanie zacytowało jednak Kidawę-Błońską mówiącą o… walce ze smogiem.

Aktywiści podali też datę kolejnego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Odbędzie się on w pierwszy piątek kwietnia. „(…) 3 kwietnia wyjdziemy na ulice w całej Polsce, by powiedzieć prawdę, za którą stoi nauka, a nie prawdę, która pasuje do kreowanej przez was rzeczywistości” – piszą przedstawiciele MSK.

A o tym, czym różni się problem smogu od problemu zmian klimatu i jak na siebie wpływają można przeczytać TUTAJ.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Marek Szandurski

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.