Udostępnij

Młodzi odwiedzili polityków i mobilizują 1,4 mln nowych wyborców. „Sejm i polityka nie są tylko dla dziadersów”

29.07.2023

Gorące obrady ostatniego zgromadzenia Sejmu tej kadencji. Na korytarze niższej izby parlamentu weszli przedstawiciele młodego pokolenia z inicjatywy „Wschód”. Spotkanych posłów i posłanki dopytywali o kampanijne priorytety.

Zamiast grzmiących polityków – kilkanaście młodych osób. Wszyscy stanęli w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w polskim Sejmie na konferencji prasowej. – Jesteśmy z różnych miejsc – z Gniezna, Warszawy, Strzelec Opolskich, Poznania, Białegostoku. Jesteśmy tutaj razem i deklarujemy: będziemy tu częściej. Zarówno w kampanii, jak i po wyborach – mówiła Wiktoria Jędroszkowiak, działaczka klimatyczna z inicjatywy „Wschód”.

Młode działaczki i działacze nawiązywali podczas konferencji do opublikowanego niedawno raportu. – Dane pokazują, że młodzi Polacy i młode Polki nie wierzą w spełnienie obietnic wyborczych przez polityków. Najnowszy raport  „Debiutanci ’23” ukazuje, że 80 proc. młodych obywateli i obywatelek wyraziło frustrację sytuacją polityczną w kraju, a 62 proc. przyznało się do lęku i niepokoju przed wejściem w dorosłe życie – przypominają.

Prawie 1,5 mln „nowych” głosów

Raport przedstawia, jak w ciągu ostatniej kadencji zmieniła się struktura młodych wyborców.

  • Przybyło 1 422 275 młodych wyborców
  • Mają 18-21 lat. Dorastali co roku słysząc o rekordach: temperatury latem i smogu zimą oraz o nadciągającej katastrofie klimatycznej
  • Gdy poszli do szkół średnich, zostali zamknięci na długie miesiące w domu w wyniku pandemii
  • Kiedy weszli w dorosłość, za naszą granicą wybuchła wojna i zaczęła szaleć inflacja

Jednak to nie wszystko. Publikacja przedstawia szczegółowy profil osób, które właśnie zyskują prawo wyborcze. Urodzili się między 2001 a 2005 rokiem. Autorzy zwracają uwagę na to, że gdy dzisiejszy osiemnastolatek miał dwa lata, to premierem został Jarosław Kaczyński. Taka osoba nie pamięta innych rządów niż wojujących ze sobą PO i PiS. Gdy dzisiejszy osiemnastolatek był w podstawówce, to z ulic znikały ostatnie budki telefoniczne. Szkoła średnia? To okres pandemii i zamknięcia w domach. Gdy wkroczył w dorosłość, Rosja napadła Ukrainę, tworząc kolejny globalny kryzys.

O bolączkach młodych osób i zapowiedziach kontroli polityków przedstawiciele młodego pokolenia opowiadali na sejmowych korytarzach.

 class=
Jak bardzo zgadzasz się lub nie zgadzasz z poniższymi stwierdzeniami? Źródło: raport Debiutanci ’23

„Będziemy patrzeć wam na ręce, bo Polska to nasz dom”

Aktywistka Maja Włodarczyk: – Jesteśmy rozczarowani, przerażeni i boimy się o naszą przyszłość w tym kraju. Patrzymy rządzącym na ręce, bo chcemy mieć wpływ na to, jakie będą decyzje jesienią. Sprzeciwiamy się wewnętrznym wojenkom partii politycznych. Sztucznie zbudowane nas po prostu dzielą i my się temu sprzeciwiamy, chcemy to zburzyć. Jako młode osoby chcemy przewietrzyć ten Sejm, chcemy być wschodem zmian – podkreślała Włodarczyk.

  • Będziemy patrzeć wam na ręce, bo Polska to jest nasz dom i nie macie do niego wyłącznego prawa – zwracała się w stronę polityków jedna z przedstawicielek inicjatywy.

Julia Pyzińska: – jesteśmy tutaj, aby przypomnieć, że młode osoby mają głos i wykorzystają go już w październiku. Zadajemy pytania o transformację energetyczną, klimat, a także o prawa człowieka. Pytamy o to, na jakim etapie są programy wyborcze i co będzie priorytetem w pierwszych tygodniach po wyborach.

  • Nas młodych nie stać na wynajem mieszkania, a co dopiero na prywatną opiekę medyczną. Panowie w garniturach się dobrze bawią, a karetek mamy mniej niż limuzyn rządowych – dodawał kolejny z uczestników.

Paulina FIlipowicz: – Niemal półtora miliona młodych Polek i Polaków staną po raz pierwszy przy urnach. Jesteśmy pokoleniem, które lata swojej młodości spędziło w lęku. Niektórzy mówią o nas: pokolenie końca świata, inni: pokolenie permanentnego kryzysu, jeszcze inni twierdzą, że jesteśmy nadzieją na przyszłość. Apelujemy do naszych rówieśników i rówieśniczek, aby odważyli się pójść do urn. Żeby tej jesieni zagłosowali dla swojej siostry, swojego brata, dla partnera, partnerki, czy dla swoich rodziców.

 class=
Fot. Antoni Iwańczuk / inicjatywa „Wschód”

Inicjatywa „Wschód” dla SmogLabu:

Przedstawicielkę „Wschodu” zapytaliśmy o dzisiejszy dzień w Sejmie. Patrycja Kozień mówi nam, że młodzi zostali potraktowani przez parlamentarzystów poważnie. – Zaprosiliśmy ich do rozmowy o fundamentalnych dla nas kwestiach. Te osoby jasno przedstawiały nam swój punkt widzenia i wchodziły w dyskusję. To często były długie rozmowy: o edukacji, o prawach kobiet, o mieszkalnictwie, o klimacie, który też jest dla nas bardzo ważny. Wyjątkiem byli posłowie PiS-u, którzy jawnie unikali konstruktywnej dyskusji. To też jest dla nas jakiś sygnał, prawda? – pyta retorycznie Patrycja Kozień w rozmowie z redakcją SmogLabu.

Nasza rozmówczyni szczególnie zapamiętała wypowiedź posłanki Anety Kucharczyk-Dziedzic (Lewica). – Jedna z aktywistek zapytała posłankę o katastrofę na Odrze. Posłanka bardzo otwarcie mówiła o udziale wód kopalnianych w tej katastrofie. O tym katastrofalnym stężeniu soli w wodzie. Mówiła też o potrzebach ogromnych zmian w tym zakresie. Zapamiętałam to, bo dobrze jest wiedzieć, że w rządzie są takie osoby, które nie owijają w bawełnę. Wprost mówią o nieprawidłowościach i o zaniedbaniach które ostatecznie prowadzą do ogromnych tragedii – wyjaśnia działaczka inicjatywy „Wschód”.

Jednym z głównych celów odwiedzin w Sejmie jest zachęcenie młodych osób, aby poszły na wybory. – Szczególnie zależy nam na zaangażowaniu młodych kobiet, głównie w wieku 18-39 lat. To dlatego, że ostatnie badania pokazują, że aż połowa z nich na ten moment nie wybiera się na wybory. Jest to związane prawdopodobnie z kryzysem zaufania do władzy. Bardzo zależy nam na tym, żeby te młode kobiety na wybory jednak poszły. Chcemy bardzo dużo mówić o tym, jak niesamowicie ważny jest głos młodych ludzi. Że każde wybory to jest równocześnie decyzja o tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Przez takie akcje jak dzisiejsza chcemy im pokazać, że polityka nie jest tylko dla dziadersów i o dziadersach. Chcemy pokazać, że korytarze Sejmu pełne młodych ludzi – tak jak dzisiaj, są bardzo znaczące i potrzebne – podsumowuje Patrycja Kozień.

Zdjęcie tytułowe: Antoni Iwańczuk / inicjatywa „Wschód”

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.