Udostępnij

Młodzi wyszli na ulice. „Nie zabierajcie nam przyszłości!”

24.09.2022

Wczoraj odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzież z całego świata wyszła na ulice, domagając się czystego powietrza, ochrony klimatu i racjonalnej polityki energetycznej. W Polsce strajkowano w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Szczecinie i Trójmieście. Wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Wasza bierność nas zabija”.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest częścią międzynarodowej inicjatywy Fridays for Future. Zrzesza młode osoby, które rozumieją, jak dużym zagrożeniem jest kryzys klimatyczny. Wzywają one polityków i polityczki do działania. Ruch od kilku lat organizuje manifestacje i inne akcje dotyczące klimatu i walki z kryzysem klimatycznym.

Młodzi domagają się opodatkowania nadmiernych przychodów spółek energetycznych

Ruch w trakcie protestów poruszył również kwestie społeczne, takie jak bezpieczeństwo i ubóstwo energetyczne. Jak mówią organizatorzy, z powodu zaniedbań wiele polskich rodzin może nie być w stanie zapewnić sobie tej zimy bezpiecznej temperatury w domach. Młodzi nie godzą się na to.

– Domagamy się wprowadzenia opłat solidarnościowych, czyli opodatkowania nadmiernych przychodów spółek energetycznych. Pozyskane w ten sposób środki powinny trafić do zwykłych ludzi, by Ci mogli zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne, doraźnie kupując paliwo, ale także docieplając domy i inwestując w odnawialne źródła energii – mówi Karol Maszczyk, współorganizator gliwickiego protestu.

 class=
Młodzi wyszli na ulice w sześciu polskich miastach, fot. Maks Zieliński, Greenpeace.pl

Szmo Kacprzak,  aktywista z Wrocławia, dodaje: Ta zima będzie ciężka, wiemy o tym wszyscy i wszystkie. Dekady zaniedbań kolejnych rządzących koalicji, a byli to ludzie od prawa do lewa sceny politycznej, wprowadziły nas do ciemnej dziury, w której się teraz znajdujemy.

Rodzice dla Klimatu dołączyli do strajku

Organizacja Rodzice dla Klimatu zdecydowanie poparła strajkującą młodzież. Organizacja zgodziła się, że to przez bierność polityków przyszłość młodych jest zagrożona.

– Stoimy w obliczu ogromnych wyzwań, i tylko zdecydowane, trudne ale nieuniknione decyzje są w stanie powstrzymać widmo nadciągającej katastrofy. Katastrofy, która ma swoje podłoże w paliwach kopalnych i naszym uzależnieniu od gospodarki której są filarem – napisali Rodzice dla Klimatu.

 class=
Rodzicie dla Klimatu wsparli Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, fot. Maks Zieliński, Greenpeace.pl

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny został poparty również przez Partię Zieloni.

– Młodzi strajkują, ponieważ tegorocznego kryzysu energetycznego dało się uniknąć. Słusznie wskazują, że musimy uniezależnić się od Rosji oraz przestawić się na alternatywne źródła energii jak najszybciej w sposób sprawiedliwy! W pełni popieram ich postulat obciążenia składką solidarnościową spółek paliwowych zbijających na nas niebotyczne sumy marż. Przychody z tej składki powinny być przekazane na wsparcie najbardziej potrzebujących tej zimy, a w kolejnych latach na termomodernizację i transformację energetyczną – napisała na swoich mediach społecznościowych Małgorzata Tracz, posłanka, była przewodnicząca Partii Zieloni.

Lata zaniedbań obnażone przez strajk

Młodzi podkreślają, że sytuacja wynika z lat zaniedbań osób decyzyjnych. Brak wsparcia dla nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii, a nawet blokowanie ich, spowodowały, że Polska znalazła się w trudnej sytuacji energetycznej. Uwidoczniło się to w obliczu wojny w Ukrainie. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przywołuje m.in. absurdalną sytuację sprowadzania węgla z innych kontynentów oraz jego niebotyczne ceny.

 class=
Transparenty miewały też tragiczny wydźwięk. Tak samo tragiczny, jak dosięgający nas kryzys energetyczny i klimatyczny, fot. Maks Zieliński, Greenpeace.pl

– My o niebezpieczeństwach związanych z uzależnieniem od paliw kopalnych mówimy od początku naszej działalności, czyli od trzech lat. Naukowcy ostrzegali przed tym już w latach 90-tych. Decydenci w Polsce i na świecie byli jednak głusi na nasze argumenty. To oni są bardziej odpowiedzialni za obecny kryzys energetyczny, niż Władimir Putin. Sytuacja międzynarodowa obnażyła słabość naszego systemu. Więc nawet jeżeli wojna skończy się za chwilę, na co liczymy, musimy dążyć do stabilnej, niskoemisyjnej gospodarki bez paliw kopalnych – opowiada SmogLabowi Loren Kamrat, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

– I choć emocje już nieco opadły i ucichły megafony, my nie przestajemy naszej mobilizacji i walki o lepszy świat dla naszych dzieci. Wzywamy polityków i wszystkich, którym nie są obojętne losy kolejnych pokoleń – dodają Rodzice dla Klimatu.

Zdjęcie tytułowe: Maks Zieliński, Greenpeace.pl

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.