Udostępnij

Młodzi z Portugalii pozywają 33 kraje – w tym Polskę – za kryzys klimatyczny

13.12.2023

Sześcioro młodych aktywistek i aktywistów z Portugalii złożyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pozew przeciw 33 krajom, w tym przeciwko Polsce. Żądają ambitniejszych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, których skutki dotykają zamieszkiwane przez nich regiony Portugalii.

Pozew do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zdecydowało się złożyć sześcioro aktywistek i aktywistów – czworo nieletnich i dwójka młodych dorosłych. Wszyscy pochodzą z regionów, w których skutki zmian klimatu są mocno odczuwalne: w tym dystryktu Leiria, który został najsilniej dotknięty falą pożarów trzy lata temu. Wówczas żywioł zabił co najmniej 70 osób.

Problemem są jednak nie tylko pożary, ale i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym upały. Pozywający powołują się na wyliczenia, według których obecny kurs ocieplenia klimatu może znacząco zwiększyć liczbę ofiar fal upałów: tych w latach 2071-2100 może być ich nawet 30-krotnie więcej niż obecnie.

Emisje na celowniku

Młodzi domagają się od 33 krajów ambitniejszych działań ograniczających emisje gazów cieplarnianych w celu zadbania o dobrostan fizyczny i psychiczny ludzi w przyszłości. Pomaga im w tym organizacja Global Legal Action Network (GLAN).

Wśród pozwanych znalazły się kraje UE, w tym Polska, a także Wielka Brytania, Rosja, Turcja, Norwegia, Szwajcaria oraz Ukraina. Przed sądem prawnicy zamierzają skupić się na dwóch obszarach: emisjach wewnątrz i poza granicami poszczególnych krajów.

Dlatego poruszona zostanie także kwestia emisji związanych z eksportowanymi paliwami kopalnymi, produkcją importowanych towarów, a także działalnością spółek, które siedziby mają na terenie pozwanych krajów.

„Przeraża mnie fakt, że rekordowe fale upałów, których doświadczyliśmy, to dopiero początek. Mamy bardzo mało czasu, by temu zapobiec. Dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmusić rządy do należytej ochrony” – powiedziała 20-letnia Catarina, jedna z pozywających.

„Jednym z naszych głównych celów jest przekonanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, by nadał państwom członkowskim Rady Europy pilnie potrzebny kierunek do działania. Prawo do życia w środowisku bezpiecznym i zdrowym wymaga podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, by zaradzić kryzysowi klimatycznemu” – powiedział w oświadczeniu Marc Willers z London’s Garden Court Chambers, główny adwokat pozywających.

_

Źródło: GLAN

Ze szczegółową dokumentacją można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: YouTube/GLAM

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.