Udostępnij

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: młodzi protestują, by obudzić polityków

24.05.2019

Na ulice polskich miast po raz kolejny wyszła młodzież. W całej Polsce protestuje ona przeciwko bezczynności władz wobec katastrofy klimatycznej. Tym razem młodzi ludzie zorganizowali się również poza metropoliami.

Protestujący pojawili się dziś nie tylko w Warszawie czy Krakowie. Na mapie pochodów widać też między innymi Tarnobrzeg czy Konin. Mimo niesprzyjającej pogody akcja jest organizowana również na południu Polski – w Krakowie i Zakopanem.

W piątkowy ranek mieszkańcy Krakowa zauważyli na ulicach miasta banery z logiem Extinction Rebellion. Widać było na nich napisy: „Człowiek gatunkiem zagrożonym” oraz „Zmiany klimatu – mówcie prawdę”. Zawisły one na wiaduktach nad dwoma ruchliwymi arteriami prowadzącymi do centrum.

Z relacji  w mediach społecznościowych wynika, że największy tłum po raz kolejny zebrał się w Warszawie. Według organizatorów mogło tam się zjawić nawet 4 tysiące osób. Podzieleni byli na trzy sektory – jeden z głośną muzyką, drugi dla rodzin i najmłodszych oraz trzeci, gdzie można było się spotkać z ekspertami odpowiadającymi na pytania uczestników pochodu. Na rogu Marszłkowskiej i Świętokrzyskiej część osób wzięła udział w tak zwanym „die in”. To forma protestu, której uczestnicy leżą w bezruchu na dużej powierzchni w miejscu publicznym. Udając martwych przypominają, że zmiany klimatu są śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi.

– Marsz zakończył się wokół palmy na rondzie De Gaulle’a. Tam miały miejsce przemówienia o zagrożeniu dla praw człowieka jakim są napędzane zmiany klimatu W jednym z przemówień wybrzmiało rozczarowanie młodzieży rozmową z politykami. – relacjonuje protestująca dziś aktywistka klimatyczna, Monika Sadkowska.

Organizatorzy marszu zwrócili się też do prezydenta Warszawy. W zaadresowanym do niego liście poprosili o poważne potraktowanie spraw kryzysu klimatycznego w polityce miejskiej. Rafał Trzaskowski odpowiedział, nie odnosząc się jednak do problemów związanych z globalnego ocieplenia.

– W liście słowo „klimat” pojawiło się ponad 20 razy.  – mówi Sadkowska – Prezydent Trzaskowski odniósł się jedynie do użytego jeden raz słowa „powietrze”. W przemówieniach na koniec marszu wybrzmiała surowa ocena tego, że politycy nie odróżniają problemu zanieczyszczenia powietrza od zmiany klimatu. – ocenia aktywistka.

Piątkowa akcja protestacyjna odbyła się równocześnie w wielu miastach Europy. Na świecie szkolne i młodzieżowe strajki klimatyczne zorganizowano w około 1500 miejscowości.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.