Kilkaset osób uczestniczyło w Warszawie w marszu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Młodzi ludzie walczą o klimat, nawiązując do strajku nauczycieli i poziomu edukacji ekologicznej.
„Edukacja o zmianach klimatu w szkołach jest nieaktualna i niewystarczająca, ale przede wszystkim nie przygotowuje nas na wyzwania jutra. To musi się zmienić! Potrzebujemy edukacji uświadamiającej o przyczynach i skutkach zmian klimatu.” – piszą organizatorzy marszu w swoim manifeście. Jak dodają, wiele osób nadal nie ma pełnej świadomości zagrożeń klimatycznych, a część winy za to ponosi system edukacji. Dlatego w piątkowe popołudnie zdecydowali się przejść z ulicy Świętokrzyskiej pod siedzibę Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, po drodze zatrzymując się przy budynku polskiej placówki Komisji Europejskiej.
Idziemy!#MłodzieżowyStrajkKlimatyczny pic.twitter.com/Q01R3F2WQ3
— Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (@msklimatyczny) April 12, 2019
„Szkoła to nasz drugi dom, gdzie kształtowane są nasze postawy i przekonania, nie dba o Ziemię, nie jest dla nas dobrym wzorem. To musi się zmienić! Potrzebujemy szkoły przyjaznej środowisku, z której wyjdziemy z odpowiedzialnymi nawykami, takimi jak: unikanie plastiku, unikanie oleju palmowego, czy segregacja śmieci.” – czytamy w opisie marszu umieszczonym na facebooku.
Gdy dorośli nawalają, młodzi muszą brać sprawy w swoje ręce. Wspieram dziś #MłodzieżowyStrajkKlimatyczny #fff pic.twitter.com/akR9MzYGvz
— Adam Traczyk (@A_Traczyk) April 12, 2019
Jednocześnie trwają przygotowania do kolejnych marszy i protestów. Grupa EarthStrike Kraków zachęca do włączenia się w organizację marszu 27 kwietnia. Otwarte spotkanie dla ochotników aktywiści organizują w niedzielę 14 kwietnia w Ambasadzie Krakowian przy Stolarskiej 6.
Inspiracją dla piątkowych marszy i protestów organizowanych przez młodzież była Greta Thunberg. Nastoletnia Szwedka w każdy piątek nie przychodziła na lekcje. Szła za to pod budynek parlamentu w Sztokholmie, by protestować przeciwko bezczynności władz wobec zmian klimatu.
Źródło obrazu: materiały Młodzieżowego Strajku Klimatycznego