Młodzi aktywiści zwrócili się z dramatycznym apelem do polityków wszystkich partii politycznych działających w Polsce. W przeddzień masowych protestów w sprawie klimatu apelują o jak najszybsze działania w sprawie zatrzymania klimatycznej katastrofy.
„My, młode pokolenie Polaków, zwracamy się do was, ponieważ jesteśmy przerażeni waszą biernością wobec kryzysu klimatycznego.” – piszą przedstawiciele MSK. W liście skierowanym do liderów i liderek wiodących w Polsce formacji politycznych zwracają uwagę na upływający czas. Tym, według autorów listu, rządzący się nie przejmują, działając w perspektywie najwyżej jednej kadencji. Jak piszą młodzi, w sprawie klimatu politycy powinni postawić na ponadpartyjną współpracę.
„Uznając stanowisko nauki, powinniście otwarcie przyznać, że znajdujemy się w stanie kryzysu klimatycznego. W jego obliczu wzywamy Was do politycznej odpowiedzialności, odwagi i ambicji, aby podjąć ponadpartyjną współpracę. Dotychczasowe rządy ignorowały problem mimo dekad ostrzeżeń naukowców. Teraz odczuwamy tego skutki.” – piszą młodzi działacze. Odwołują się w ten sposób między innymi do niszczycielskiej dla plonów suszy i rekordowych fal upałów. Jak twierdzą autorzy listu, skutki ekstremalnych zjawisk atmosferycznych odczuwamy już teraz – na przykład płacąc więcej za żywność.
„Jesteśmy niebezpiecznie blisko punktów krytycznych, po których przekroczeniu już nie zatrzymamy katastrofy, bo procesy przegrzewania się Ziemi będą nasilać się same. Aby temu zapobiec, nie wystarczy zredukowanie emisji gazów cieplarnianych przez największe gospodarki, jak USA, Niemcy czy Chiny. Neutralność klimatyczna musi być bezzwłocznie osiągnięta przez cały świat.” – czytamy dalej. Jak przypominają przedstawiciele Strajku, w Polsce emisja CO2 rośnie najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Przez weto naszego rządu wobec wspólnego stanowiska dotyczącego polityki klimatycznej Wspólnota ma też słabszą pozycję negocjacyjną na nadchodzący szczyt ONZ.
Młodzi żądają od polityków natychmiastowego przyjęcia stanu kryzysu klimatycznego i zaakceptowanie ustaleń raportu Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu z listopada 2018. Domagają się też ujęcia tematyki związanej z globalnym ociepleniem w programach nauczania. Wzywają ponadto do stworzenia eksperckiej, niezależnej od rządu Rady Klimatycznej, „której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do 2040 r. oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.”
Już jutro Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wyjdzie na ulice około sześćdziesięciu polskich miast. W ten sposób MSK dołączy się do międzynarodowego protestu poprzedzającego rozpoczynający się w sobotę szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku.
Źródło zdjęcia: Marek Szandurski / Shutterstock.com