Udostępnij

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z apelem do polityków: „Jesteśmy przerażeni Waszą biernością”

19.09.2019

Młodzi aktywiści zwrócili się z dramatycznym apelem do polityków wszystkich partii politycznych działających w Polsce. W przeddzień masowych protestów w sprawie klimatu apelują o jak najszybsze działania w sprawie zatrzymania klimatycznej katastrofy. 
„My, młode pokolenie Polaków, zwracamy się do was, ponieważ jesteśmy przerażeni waszą biernością wobec kryzysu klimatycznego.” – piszą przedstawiciele MSK. W liście skierowanym do liderów i liderek wiodących w Polsce formacji politycznych zwracają uwagę na upływający czas. Tym, według autorów listu, rządzący się nie przejmują,  działając w perspektywie najwyżej  jednej kadencji. Jak piszą młodzi, w sprawie klimatu politycy powinni postawić na ponadpartyjną współpracę.

„Uznając stanowisko nauki, powinniście otwarcie przyznać, że znajdujemy się w stanie kryzysu klimatycznego. W jego obliczu wzywamy Was do politycznej odpowiedzialności, odwagi i ambicji, aby podjąć ponadpartyjną współpracę. Dotychczasowe rządy ignorowały problem mimo dekad ostrzeżeń naukowców. Teraz odczuwamy tego skutki.” – piszą młodzi działacze. Odwołują się w ten sposób między innymi do niszczycielskiej dla plonów suszy i rekordowych fal upałów. Jak twierdzą autorzy listu, skutki ekstremalnych zjawisk atmosferycznych odczuwamy już teraz – na przykład płacąc więcej za żywność.

„Jesteśmy niebezpiecznie blisko punktów krytycznych, po których przekroczeniu już nie zatrzymamy katastrofy, bo procesy przegrzewania się Ziemi będą nasilać się same. Aby temu zapobiec, nie wystarczy zredukowanie emisji gazów cieplarnianych przez największe gospodarki, jak USA, Niemcy czy Chiny. Neutralność klimatyczna musi być bezzwłocznie osiągnięta przez cały świat.” – czytamy dalej. Jak przypominają przedstawiciele Strajku, w Polsce emisja CO2 rośnie najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Przez weto naszego rządu wobec wspólnego stanowiska dotyczącego polityki klimatycznej Wspólnota ma też słabszą pozycję negocjacyjną na nadchodzący szczyt ONZ.

Młodzi żądają od polityków natychmiastowego przyjęcia stanu kryzysu klimatycznego i zaakceptowanie ustaleń raportu Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu z listopada 2018. Domagają się też ujęcia tematyki związanej z globalnym ociepleniem w programach nauczania. Wzywają ponadto do stworzenia eksperckiej, niezależnej od rządu Rady Klimatycznej, „której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do 2040 r. oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.”

Już jutro Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wyjdzie na ulice około sześćdziesięciu polskich miast. W ten sposób MSK dołączy się do międzynarodowego protestu poprzedzającego rozpoczynający się w sobotę szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku.

Źródło zdjęcia: Marek Szandurski / Shutterstock.com

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.