Udostępnij

Populacja bałtyckiego dorsza przekroczyła punkt krytyczny. O odrodzenie będzie trudno

03.09.2021

Najnowsze wyniki badań przynoszą alarmujące wieści w sprawie kondycji dorszy żyjących w zachodnim Bałtyku. Z danych przedstawionych na łamach „Nature Scientific Reports” wynika, że ich populacja przekroczyła „punkt krytyczny”. Oznacza to, że teraz będzie znacznie trudniej o jej odrodzenie. Według naukowców winne są zmiany klimatyczne oraz przełowienie.

Przytoczone badania były prowadzone przez zespół pod kierownictwem Christiana Möllmanna z Uniwersytetu Hamburskiego. Z wykorzystaniem modeli statystycznych przeanalizowano dane zebrane podczas kilkudziesięciu lat połowów prowadzonych w zachodniej części Bałtyku. Główny wniosek jest alarmujący: populacja dorszy przekroczyła „punkt krytyczny”, po którym znacznie trudniej będzie jej się odrodzić. Winę za taki stan ponosi zarówno zmiana klimatu, jak i przełowienie.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Scientific Reports„.

„Z jednej strony stada są poławiane zbyt intensywnie, z drugiej rośnie temperatura” – powiedział Möllmann w oświadczeniu, cytowanym na stronach Uniwersytetu Hamburskiego. Wyjaśnia on, że ​​ocieplenie w przypadku wody może wskazywać na negatywny wpływ także innych czynników, takich jak pH i zawartość tlenu.

Czytaj także: Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.

Co natomiast oznacza przekroczenie „punktu krytycznego”? Möllmann podkreśla, że na ogół zmniejszenie presji połowowej wystarcza do odbudowy populacji określonego gatunku. Dorsze znalazły się jednak w krytycznej sytuacji, w której najprawdopodobniej takie działania nie byłyby dostateczne. Zdaniem naukowca ponowny rozrost populacji będzie procesem bardzo powolnym.

Król Bałtyku w tarapatach

Choć badanie dotyczyło dorszy żyjących w zachodniej części Bałtyku, także w innych częściach odnotowuje się spadek populacji. Stąd ograniczenia w wielkości połowów, ustalane w ramach instytucji unijnych.

Na problemy, z jakimi zmaga się populacja wschodniobałtyckich dorszy, od lat uwagę zwracają organizacje ekologiczne. Jak podaje WWF, „osobniki ze wschodniego bałtyckiego stada przystępują do rozmnażania w coraz młodszym wieku, a samo stado znajduje się w krytycznym stanie. Nowe pokolenie (tzw. uzupełnienie stada) jest na najniższym obserwowanym poziomie w historii”. Zmniejsza się tym samym średnia długość dorszy osiągających dojrzałość płciową. Podczas gdy w latach 90-tych było to 40-50 cm, dziś wartość ta oscyluje w okolicach 30 cm.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Konrad Uznanski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.