Udostępnij

Populacja bałtyckiego dorsza przekroczyła punkt krytyczny. O odrodzenie będzie trudno

03.09.2021

Najnowsze wyniki badań przynoszą alarmujące wieści w sprawie kondycji dorszy żyjących w zachodnim Bałtyku. Z danych przedstawionych na łamach „Nature Scientific Reports” wynika, że ich populacja przekroczyła „punkt krytyczny”. Oznacza to, że teraz będzie znacznie trudniej o jej odrodzenie. Według naukowców winne są zmiany klimatyczne oraz przełowienie.

Przytoczone badania były prowadzone przez zespół pod kierownictwem Christiana Möllmanna z Uniwersytetu Hamburskiego. Z wykorzystaniem modeli statystycznych przeanalizowano dane zebrane podczas kilkudziesięciu lat połowów prowadzonych w zachodniej części Bałtyku. Główny wniosek jest alarmujący: populacja dorszy przekroczyła „punkt krytyczny”, po którym znacznie trudniej będzie jej się odrodzić. Winę za taki stan ponosi zarówno zmiana klimatu, jak i przełowienie.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Scientific Reports„.

„Z jednej strony stada są poławiane zbyt intensywnie, z drugiej rośnie temperatura” – powiedział Möllmann w oświadczeniu, cytowanym na stronach Uniwersytetu Hamburskiego. Wyjaśnia on, że ​​ocieplenie w przypadku wody może wskazywać na negatywny wpływ także innych czynników, takich jak pH i zawartość tlenu.

Czytaj także: Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.

Co natomiast oznacza przekroczenie „punktu krytycznego”? Möllmann podkreśla, że na ogół zmniejszenie presji połowowej wystarcza do odbudowy populacji określonego gatunku. Dorsze znalazły się jednak w krytycznej sytuacji, w której najprawdopodobniej takie działania nie byłyby dostateczne. Zdaniem naukowca ponowny rozrost populacji będzie procesem bardzo powolnym.

Król Bałtyku w tarapatach

Choć badanie dotyczyło dorszy żyjących w zachodniej części Bałtyku, także w innych częściach odnotowuje się spadek populacji. Stąd ograniczenia w wielkości połowów, ustalane w ramach instytucji unijnych.

Na problemy, z jakimi zmaga się populacja wschodniobałtyckich dorszy, od lat uwagę zwracają organizacje ekologiczne. Jak podaje WWF, „osobniki ze wschodniego bałtyckiego stada przystępują do rozmnażania w coraz młodszym wieku, a samo stado znajduje się w krytycznym stanie. Nowe pokolenie (tzw. uzupełnienie stada) jest na najniższym obserwowanym poziomie w historii”. Zmniejsza się tym samym średnia długość dorszy osiągających dojrzałość płciową. Podczas gdy w latach 90-tych było to 40-50 cm, dziś wartość ta oscyluje w okolicach 30 cm.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Konrad Uznanski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.