Udostępnij

Mniej mięsa w brytyjskich szkołach. „To tak, jakby z dróg zniknęło 128 tys. aut”

11.05.2020

W brytyjskich placówkach publicznych mięso ma być podawane znacznie rzadziej. Zdecydowali o tym dostawcy posiłków do szpitali, szkół czy domów opieki. To efekt kampanii społecznej oznaczonej hasztagiem #20percentlessmeat.

Akcję zapoczątkowała redakcja branżowego magazynu „Public Sector Catering”. Autorzy apelu do firm dostarczających żywność podkreślili, że decyzja o ograniczeniu mięsa w menu przysłuży się środowisku. Dlatego w publicznych placówkach powinno być ono podawane 20 proc. rzadziej.

„Osiągnięcie naszego celu wpłynęłoby na środowisko tak samo, jak zniknięcie z dróg ponad 128 000 samochodów na jeden rok” – czytamy w odezwie redaktora naczelnego magazynu, Davida Foada.

Przedsiębiorstwa, które podpisały deklarację o ograniczeniu mięsa w swoich jadłospisach, zwracają uwagę na zdrowotne i środowiskowe korzyści wynikające z takiego ruchu. „Oszczędności w emisji dwutlenku węgla i potencjalne korzyści dla zdrowia ludzi mogą przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatu i skrócenia kolejek w szpitalach” – mówił Andy Jones, lider stowarzyszenia 100 największych firm dostarczających posiłki dla sektora publicznego w Wielkiej Brytanii. „Widzimy duży wzrost w liczbie pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia powinni przejść na dietę roślinną” – komentował Craig Smith ze Szpitalnego Związku Firm Cateringowych (HCA). Inicjatywę poparło również wiele organizacji ekologicznych i prozwierzęcych, w tym Friends of The Earth i ProVeg.

Wprowadzenie ograniczeń oznacza, że dostawcy zrezygnują z dostarczenia nawet 9 milionów kilogramów mięsa. By wytworzyć taką ilość pożywienia, trzeba zabić 45 tysięcy krów lub 16 milionów kurczaków. Przemysłowa produkcja mięsa jest jedną z głównych przyczyn kryzysu klimatycznego. Odpowiada ona za ponad 14 procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych wynikających z ludzkiej działalności.

Źródło zdjęcia: Foxys Forest Manufacture / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.