Udostępnij

Mniej mięsa w brytyjskich szkołach. „To tak, jakby z dróg zniknęło 128 tys. aut”

11.05.2020

W brytyjskich placówkach publicznych mięso ma być podawane znacznie rzadziej. Zdecydowali o tym dostawcy posiłków do szpitali, szkół czy domów opieki. To efekt kampanii społecznej oznaczonej hasztagiem #20percentlessmeat.

Akcję zapoczątkowała redakcja branżowego magazynu „Public Sector Catering”. Autorzy apelu do firm dostarczających żywność podkreślili, że decyzja o ograniczeniu mięsa w menu przysłuży się środowisku. Dlatego w publicznych placówkach powinno być ono podawane 20 proc. rzadziej.

„Osiągnięcie naszego celu wpłynęłoby na środowisko tak samo, jak zniknięcie z dróg ponad 128 000 samochodów na jeden rok” – czytamy w odezwie redaktora naczelnego magazynu, Davida Foada.

Przedsiębiorstwa, które podpisały deklarację o ograniczeniu mięsa w swoich jadłospisach, zwracają uwagę na zdrowotne i środowiskowe korzyści wynikające z takiego ruchu. „Oszczędności w emisji dwutlenku węgla i potencjalne korzyści dla zdrowia ludzi mogą przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatu i skrócenia kolejek w szpitalach” – mówił Andy Jones, lider stowarzyszenia 100 największych firm dostarczających posiłki dla sektora publicznego w Wielkiej Brytanii. „Widzimy duży wzrost w liczbie pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia powinni przejść na dietę roślinną” – komentował Craig Smith ze Szpitalnego Związku Firm Cateringowych (HCA). Inicjatywę poparło również wiele organizacji ekologicznych i prozwierzęcych, w tym Friends of The Earth i ProVeg.

Wprowadzenie ograniczeń oznacza, że dostawcy zrezygnują z dostarczenia nawet 9 milionów kilogramów mięsa. By wytworzyć taką ilość pożywienia, trzeba zabić 45 tysięcy krów lub 16 milionów kurczaków. Przemysłowa produkcja mięsa jest jedną z głównych przyczyn kryzysu klimatycznego. Odpowiada ona za ponad 14 procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych wynikających z ludzkiej działalności.

Źródło zdjęcia: Foxys Forest Manufacture / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.