Udostępnij

Mnisi produkujący piwo oszczędzą wodę dzięki filtracji opartej na roślinach

08.01.2019

Holenderscy mnisi produkujący piwo postanowili wprowadzić naturalny system filtracji wody, oparty na odpowiednio dobranych gatunkach roślin. Pozwoli to oszczędzić nawet 7 litrów wody na każdym wyprodukowanym litrze piwa. A w opactwie Koningshoeven, o którym mowa, powstaje rocznie 10 milionów litrów tego trunku.

Trapiści to katolickie zgromadzenie wywodzące się z zakonu Cystersów, a konkretnie z opactwa La Trappe w północnej Francji. Ich reguła zakonna opiera się na pełnej izolacji od świata zewnętrznego, modlitwie w milczeniu, ascecie oraz pracy fizycznej.

Piwo jest przez nich warzone od XVII wieku – początkowo wyłącznie na użytek własny, później także dla okolicznych mieszkańców. Dziś trapiści produkują piwo w 13 browarach, głównie w klasztorach na terenie Belgii oraz Holandii. Jeden z nich funkcjonuje we wspomnianym opactwie Koningshoeven, na pograniczu holendersko-belgijskim.

„Modlimy się siedem razy dziennie, aby uwielbić Pana za Jego stworzenie, ale nie działaliśmy odpowiednio, aby zatrzymać zanieczyszczenie” – powiedział dziennikowi The Guardian pracujący w opactwie ojciec Isaac.

Co ciekawe, jest to pierwszy browar w Europie Zachodniej, który postawił na tego rodzaju rozwiązanie. System składa się ze specjalnej szklarni, w której umieszczono 70 gatunków odpowiednich roślin, w tym paproci i roślin zwrotnikowych. Znajdują się one nad zbiornikami ścieków, przez które przepływa woda pochodząca z browaru.

Opactwo planuje także dalsze inwestycje – m.in. służące oczyszczaniu także ścieków bytowych, pochodzących z budynków mieszkalnych w opactwie. „Czuję dużą odpowiedzialność za następne pokolenie. Musimy zapewnić im czystszy świat” – skomentował ojciec Isaac.

 

Źródła: The Guardian, doctorale.com

Zdjęcie: Unsplash.com/Markus Spiske

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.