Udostępnij

Mój prąd: w lipcu ruszy kolejny nabór wniosków o dofinasowanie

17.03.2021

Dwa poprzednie nabory do programu Mój Prąd zostały zakończone. Kolejny ruszy 1 lipca. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych.

Mój Prąd to program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak ogromnym, że termin poprzedniego naboru skrócono o niemal dwa tygodnie ze względu na dużą liczbę wniosków. W ramach programu można było otrzymać dofinansowanie 50 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji paneli słonecznych.

Dotacja nie mogła być jednak wyższa niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Zaplanowany budżet programu „Mój Prąd” to na razie 1,1 mld zł.

Czytaj także: OZE coraz bardziej popularne w Polsce. Numerem jeden fotowoltaika

Posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska złożyła na początku lutego interpelację, pytając resort klimatu i środowiska m.in. o przyszłość programu „Mój prąd”. W odpowiedzi podsekretarza stanu w MKiŚ Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego czytamy, że decyzja w tej sprawie już zapadła. Kolejny – trzeci – nabór ruszy 1 lipca. Jednak, jak informuje Czetwertyński, wciąż „trwają prace uzgodnieniowe w zakresie dotyczącym programu priorytetowego Mój prąd, w tym przewidywanej wysokości dofinansowania”.

Kolejna edycja programu „będzie wprowadzała magazynowanie energii, możliwości korzystania z inteligentnego opomiarowania, inteligentnych liczników, co umożliwili zarządzanie całym systemem energii” – mówi Piotr Dziadzio z MKiŚ, cytowany przez portal Biznes Alert.

Pod koniec 2020 r. w Polsce było już ponad 450 tys. prosumentów. Co więcej, jak podaje Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej, w 2020 r. przyłączono około 320 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Zdjęcie: Diyana Dimitrova/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.