Udostępnij

Mój prąd: w lipcu ruszy kolejny nabór wniosków o dofinasowanie

17.03.2021

Dwa poprzednie nabory do programu Mój Prąd zostały zakończone. Kolejny ruszy 1 lipca. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych.

Mój Prąd to program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak ogromnym, że termin poprzedniego naboru skrócono o niemal dwa tygodnie ze względu na dużą liczbę wniosków. W ramach programu można było otrzymać dofinansowanie 50 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji paneli słonecznych.

Dotacja nie mogła być jednak wyższa niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Zaplanowany budżet programu „Mój Prąd” to na razie 1,1 mld zł.

Czytaj także: OZE coraz bardziej popularne w Polsce. Numerem jeden fotowoltaika

Posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska złożyła na początku lutego interpelację, pytając resort klimatu i środowiska m.in. o przyszłość programu „Mój prąd”. W odpowiedzi podsekretarza stanu w MKiŚ Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego czytamy, że decyzja w tej sprawie już zapadła. Kolejny – trzeci – nabór ruszy 1 lipca. Jednak, jak informuje Czetwertyński, wciąż „trwają prace uzgodnieniowe w zakresie dotyczącym programu priorytetowego Mój prąd, w tym przewidywanej wysokości dofinansowania”.

Kolejna edycja programu „będzie wprowadzała magazynowanie energii, możliwości korzystania z inteligentnego opomiarowania, inteligentnych liczników, co umożliwili zarządzanie całym systemem energii” – mówi Piotr Dziadzio z MKiŚ, cytowany przez portal Biznes Alert.

Pod koniec 2020 r. w Polsce było już ponad 450 tys. prosumentów. Co więcej, jak podaje Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej, w 2020 r. przyłączono około 320 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Zdjęcie: Diyana Dimitrova/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.