Udostępnij

Piąta odsłona popularnego programu. Dotacja to nawet 58 tys. zł

25.04.2023

W sobotę ruszył nabór wniosków w piątej edycji programu „Mój Prąd”. Bezzwrotna dotacja wynieść może nawet 58 tys. zł.

Program „Mój Prąd” skierowany jest do prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną. Jej moc powinna wahać się w granicach od 2 kW do 10 kW, a rozliczanie produkcji prądu odbywać się w systemie net-billing. 

Ze wsparcia mogą także skorzystać dotychczasowi prosumenci. Jest jednak kilka warunków. Konieczne jest przejście lub rozliczanie się w systemie net-billing oraz zakończenie inwestycji przed dniem złożenia wniosku. Wydatki powinny przy tym zostać poniesione nie wcześniej niż 1 lutego 2020 roku.

Szczegóły dotyczące piątej edycji programu „Mój Prąd”, w tym regulamin naboru wniosków, znaleźć można na stronach rządowych: www.mojprad.gov.pl/o-programie/nabor-v

Wsparcie do nawet 58 tys. złotych

W piątej edycji programu „Mój Prąd” widzimy widoczną tendencję, by zachęcać przyszłych prosumentów do zainwestowania nie tylko w fotowoltaikę, ale np. także w magazyn energii czy pompę ciepła. Jak podaje resort klimatu i środowiska, rozszerzenie to ma na celu wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej w miejscu jej wytworzenia.

Maksymalnie wsparcie może wynieść 58 tys. złotych. Poziom dofinansowania zależy jednak od tego, na jak wiele rozwiązań się zdecydujemy. Jak czytamy na stronach rządowych:

  • Przy wsparciu tylko do paneli fotowoltaicznych maksymalna dotacja wyniesie do 6 tys. złotych;
  • jeżeli jednak Wnioskodawca zdecyduje się na kilka elementów systemu, dotacja do paneli fotowoltaicznych wzrośnie do 7 tys. złotych;
  • przy realizacji inwestycji obejmującej swoim zakresem mikroinstalację fotowoltaiczną wraz z pompą ciepła, to w zależności od jej rodzaju dofinansowanie dodatkowo wzrośnie o kwotę od 4,4 tys. złotych do aż 28,5 tys. złotych;
  • przy poszerzeniu inwestycji o magazyn ciepła, otrzymamy dodatkowo do 5 tys. złotych;
  • o magazyn energii — do 16 tys. złotych
  • o kolektory słoneczne do 3,5 tys. złotych;
  • a wybierając system zarządzania energią w domu, tzw. EMS (energy management system) – otrzymamy dodatkowo do 3 tys. złotych.

„Przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom”

„Rozszerzamy program „Mój Prąd” o dofinansowanie zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę” – powiedziała w oświadczeniu Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

„Dzięki temu propozycja będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej” – podkreśliła Moskwa.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, począwszy od soboty 22 kwietnia 2023 roku. Potrwa do 22 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania się puli środków.

_

Szczegóły dotyczące piątej edycji programu “Mój Prąd”, w tym regulamin naboru wniosków, znaleźć można na stronach rządowych: www.mojprad.gov.pl/o-programie/nabor-v

Zdjęcie: iyks / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.