Piąta odsłona popularnego programu. Dotacja to nawet 58 tys. zł

1085
0
Podziel się:

W sobotę ruszył nabór wniosków w piątej edycji programu „Mój Prąd”. Bezzwrotna dotacja wynieść może nawet 58 tys. zł.

Program „Mój Prąd” skierowany jest do prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną. Jej moc powinna wahać się w granicach od 2 kW do 10 kW, a rozliczanie produkcji prądu odbywać się w systemie net-billing. 

Ze wsparcia mogą także skorzystać dotychczasowi prosumenci. Jest jednak kilka warunków. Konieczne jest przejście lub rozliczanie się w systemie net-billing oraz zakończenie inwestycji przed dniem złożenia wniosku. Wydatki powinny przy tym zostać poniesione nie wcześniej niż 1 lutego 2020 roku.

Szczegóły dotyczące piątej edycji programu „Mój Prąd”, w tym regulamin naboru wniosków, znaleźć można na stronach rządowych: www.mojprad.gov.pl/o-programie/nabor-v

Wsparcie do nawet 58 tys. złotych

W piątej edycji programu „Mój Prąd” widzimy widoczną tendencję, by zachęcać przyszłych prosumentów do zainwestowania nie tylko w fotowoltaikę, ale np. także w magazyn energii czy pompę ciepła. Jak podaje resort klimatu i środowiska, rozszerzenie to ma na celu wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej w miejscu jej wytworzenia.

Maksymalnie wsparcie może wynieść 58 tys. złotych. Poziom dofinansowania zależy jednak od tego, na jak wiele rozwiązań się zdecydujemy. Jak czytamy na stronach rządowych:

  • Przy wsparciu tylko do paneli fotowoltaicznych maksymalna dotacja wyniesie do 6 tys. złotych;
  • jeżeli jednak Wnioskodawca zdecyduje się na kilka elementów systemu, dotacja do paneli fotowoltaicznych wzrośnie do 7 tys. złotych;
  • przy realizacji inwestycji obejmującej swoim zakresem mikroinstalację fotowoltaiczną wraz z pompą ciepła, to w zależności od jej rodzaju dofinansowanie dodatkowo wzrośnie o kwotę od 4,4 tys. złotych do aż 28,5 tys. złotych;
  • przy poszerzeniu inwestycji o magazyn ciepła, otrzymamy dodatkowo do 5 tys. złotych;
  • o magazyn energii — do 16 tys. złotych
  • o kolektory słoneczne do 3,5 tys. złotych;
  • a wybierając system zarządzania energią w domu, tzw. EMS (energy management system) – otrzymamy dodatkowo do 3 tys. złotych.

„Przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom”

„Rozszerzamy program „Mój Prąd” o dofinansowanie zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę” – powiedziała w oświadczeniu Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

„Dzięki temu propozycja będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej” – podkreśliła Moskwa.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, począwszy od soboty 22 kwietnia 2023 roku. Potrwa do 22 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania się puli środków.

_

Szczegóły dotyczące piątej edycji programu “Mój Prąd”, w tym regulamin naboru wniosków, znaleźć można na stronach rządowych: www.mojprad.gov.pl/o-programie/nabor-v

Zdjęcie: iyks / Shutterstock.com

Podziel się: