Udostępnij

Monitoring wizyjny w Nowej Hucie. Pytają mieszkańców o lokalizacje dla kamer

01.10.2024

Krakowski Alarm Smogowy apeluje do władz miasta w sprawie monitoringu wizyjnego w Nowej Hucie. Sprawa dotyczy obszaru wokół Kombinatu, czyli przemysłowych terenów dzielnicy. Po raz kolejny aktywiści zwracają uwagę na problemy, na które od lat skarżą się mieszkańcy. Z jednej strony to ryzyko awarii przemysłowych, które mogą nieść z sobą poważne zanieczyszczenia powietrza. Z drugiej to m.in. nielegalne wysypiska odpadów. Stanowią one pogwałcenie prawa, ale i ryzyko pożarowe.

Jak informuje Krakowski Alarm Smogowy, mieszkańcy dzielnicy i jej sąsiedztwa mogą zgłaszać niepokojące lokalizacje aktywistom za pomocą mediów społecznościowych, jak również za pośrednictwem skrzynki mailowej organizacji. „Chcemy przekonać miasto do kamer monitoringu wizyjnego w tej części Krakowa – tak, by móc na bieżąco śledzić sytuację. Dajcie znać, gdzie Waszym zdaniem kamery miałyby największy sens” – ogłosił KAS w jednym z ostatnich postów w serwisie Facebook.

„Apelowaliśmy i apelujemy do władz o działanie! Monitoring pozwoliłby sprawdzić nie tylko, czy jakaś część zakładów nie notuje awarii, ale także, czy nie są tam zwożone odpady” – napisano. „Pozwoliłby również odnotować przypadki ich nielegalnego spalania lub zakopywania. W najbardziej pożądanej wersji kamery mogłyby temu zapobiec” – zwrócono uwagę.

Aktywiści liczą, że uda się przekonać decydentów, że monitoring jest potrzebny. I doprowadzić do uruchomienia go w wersji z prawdziwego zdarzenia. Deklaracje na ten temat padły zresztą podczas przedwakacyjnej debaty, zorganizowanej w Nowej Hucie przez Krakowski Alarm Smogowy. Udział w niej brał Łukasz Sęk, wiceprezydent miasta. Jedna z mieszkanek dopytywała go o sprawę monitoringu wizyjnego, który miał zapewniać kontrolę społeczeństwa nad przemysłowym obszarem w dzielnicy. Zdaniem aktywistów nie spełnia on oczekiwań: niewiele na nim widać, a jedyna kamera pokazuje głównie przejeżdżające samochody i stadninę koni.

– Powinniśmy w tym kierunku dążyć, jeżeli takie jest oczekiwanie społeczne. Oczywiście trzeba to skoordynować z możliwością działania, bo chciałbym uniknąć tworzenia bytów, które na końcu nie wniosą możliwości reagowania. Do tego potrzebujemy nie tylko Gminy, ale służb inspektoratu środowiska. Myślę, że w ciągu następnych kilku tygodni będziemy w stanie konkretnie odpowiedzieć, jaki może być plan w tym zakresie – odpowiedział wówczas Łukasz Sęk. Więcej na temat wspomnianej debaty pisaliśmy TUTAJ.

Krakowski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że wielu mieszkańców obawia się zanieczyszczeń, które mogą być emitowane na wspomnianych terenach. Za sprawą awarii w działających tam przedsiębiorstwach, albo pożaru nielegalnych składowisk odpadów w okolicy.

Sprawę nagłaśnialiśmy już na łamach SmogLabu. Jednym z większych dzikich wysypisk w rejonie Huty w Krakowie stała się działka prywatna przy ul. Ujastek. Więcej na ten temat, jak również w kwestii monitoringu wizyjnego, pisaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock / Marcin Kadziolka

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.