Udostępnij

Możesz zaprosić lamę na swoją wideo konferencję i pomóc ratować zwierzęta

02.05.2020

W połowie marca premierę miała aplikacja Goat-2-Meeting umożliwiająca zaproszenie na łączenie Zoomem czy Skypem lamy, krowy, kozy i inne zwierzaki. Projekt ma z jednej strony poprawiać nastrój w czasach pandemii, a z drugiej pomaga w zbieraniu pieniędzy na ratowanie zwierząt.

Misja projektu jest bardzo prosta: dać ludziom powód do uśmiechu, jednocześnie edukując o przemysłowej hodowli. Używając Goat-2-Meeting można się połączyć z sanktuarium dla zwierząt Sweet Farm w Half Moon Bay w Kalifornii i internetowo „spotkać” z krową, kozą, kurą, świnką czy lamą.

„Po pojawieniu się koronawirusa, musieliśmy na nowo wymyślić nasz sposób działania i pozyskiwania pieniędzy na utrzymanie i ratowanie zwierząt” – mówił w CNN założyciel Sweet Farm Nate Salpeter. „Jeden z pracowników powiedział: wiesz, mamy tak wiele spotkań firmowych online i wszystkie są nudne. Co, jeśli moglibyśmy dostać kozę lub lamę na telefon?” – dodał.

Goat-2-Meeting zaczęło działać 25 marca i od razu podbiło serca użytkowników Zomma i Skype. W miesiąc ze zwierzętami łączono się 100 razy, a 500 kolejnych konferencji czeka w kolejce.

https://www.facebook.com/SweetFarmCA/photos/a.827757704012151/2789546081166627/?type=3&theater

Za 20-minutowe łączenia z mieszkańcami Sweet Farm podczas prywatnego spotkania trzeba zapłacić od 65 do 100 dolarów – w zależności od liczby uczestników.

Osobne stawki obowiązują korporacje, które swoje biznesowe spotkania organizują przez internet. 10 minut połączenia z lamą kosztuje 100 dolarów, a 25 minut – 250. Można wybrać także opcję VIP za 750 dolarów.

Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie zwierzaków w Sweet Farm. Mieszka tam m.in. uratowana z rzeźni koza Juno, krówka Magnolia odrzucona przez swoją mamę, 36-letni koń Sturgis, którym nie chcieli już się zajmować poprzedni właściciele, dwie świnki – Sweet Pea i Spuds – zabrane z farmy przemysłowej, bezdomna lama Paco i koza Nibblets uratowana z targu.

Na stronie internetowej Sweet Farm czytamy, że „jest to pierwsze sanktuarium non-profit na świecie, które zajmuje się globalnym wpływem hodowli przemysłowej na zwierzęta, rośliny i planetę. Łącząc rolnictwo wegańskie, ratowanie zwierząt gospodarskich, edukację i technologię, która rewolucjonizuje produkcję żywności – Sweet Farm na nowo definiuje znaczenie bycia sanktuarium”.

Zdjęcie: Moments Photography.site/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.