Udostępnij

Można wygrać z władzami proces o smog. Dziesięciu osobom z Bratysławy się to udało

23.01.2024

Sąd w Bratysławie przyznał rację dziesięciu mieszkańcom i aktywistom, którzy zaskarżyli plan poprawy jakości powietrza w stolicy Słowacji.

Zarzutów co do projektu przygotowanego przez bratysławskie władze było kilka. Przede wszystkim to, że jest niejasny i niekonkretny, ale także nie spełnia wymagań Unii Europejskiej, która na państwa członkowskie narzuciła normy dotyczące planów poprawy jakości powietrza. W pozew było zaangażowanych kilka ekologicznych organizacji pozarządowych – CEPTA, ClientEarth, VIA IURIS i Cyclokoalicia.
– Jako członek Unii Europejskiej Słowacja musi przestrzegać przepisy mające na celu ochronę ludzi przed szkodliwym zanieczyszczeniem powietrza. Jednak znaczna część populacji słowackiej, zwłaszcza ludzie mieszkający w miastach takich jak Bratysława, są nadal narażeni na nielegalne i zbyt wysokie poziomy zanieczyszczeń, które zagrażają zdrowiu – komentowała Agnieszka Warso-Buchana z ClientEarth.
Z kolei prawniczka z organizacji VIA IURIS, Kristina Babiaková  mówiła: Przyjmując niekonkretny program, naruszono interes publiczny w zakresie ochrony środowiska. Zarówno nasza ustawa o transporcie lotniczym, jak i prawodawstwo europejskie są jasne – program musi określać mierzalne, kontrolowane i ograniczone w czasie środki. Program w Bratysławie nie zawiera wymaganych elementów.
Sąd uznał, że władze stoli Słowacji będą musiały opracować nowy plan poprawy powietrza, który zapewni jak najszybsze efekty.
Zaskarżony plan zakładał m.in. stworzenie sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, rozwój sieci autostrad i ekspresówek, czyszczenie dróg i modernizację zakładów produkcyjnych. Żaden z tych punktów nie został szczegółowo opisany, a przy szacunkowym koszcie wpisano „nieznany”. Cały projekt można pobrać TUTAJ (jedynie po słowacku).
Powietrze na Słowacji nie jest tak zanieczyszczone jak w Polsce. Bratysława zazwyczaj plasuje się gdzieś w połowie listy, między najbardziej zasmogowanymi, a najczystszymi miastami w Europie. Głównym powodem smogu w Bratysławie jest przemysł, ale do złej jakości powietrza przyczynia się także spalanie drewna w domach i używanie starych kotłów.
 
Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.