Udostępnij

Koniec „smogowej czapy” nad Myślenicami? Radni chcą zakazu palenia węglem

11.02.2022

Myślenice chcą wprowadzić zakaz palenia węglem. Obowiązywałby on od 2030 roku. Zdaniem lokalnego ekodoradcy nie ma innego wyjścia. Myślenice chcą być wypoczynkową bazą dla Krakowa, a często toną w smogowej czapie.

W podkrakowskim, 18-tysięcznym mieście dni ze smogiem zdarzają się często. Pokazuje to stacja pomiarowa zainstalowana przy ulicy Solidarności przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Wyniki regularnie wskazują na przekroczenia poziomów szkodliwych pyłów PM10 w powietrzu. W ciągu ostatniego miesiąca sięgały one prawie 200 proc. normy.

Zniknęła kłopotliwa kotłownia, problem jednak został

– Myślenice są w niecce, podobnie jak Kraków. Jesteśmy otoczeni wzgórzami, dlatego trudno jest pozbyć się smogu, również tego napływającego z sąsiednich miejscowości – mówi gminny ekodoradca, Dariusz Zborowski. Jak dodaje, problem gołym okiem widać z rozciągających się nad miastem wzniesień Uklejny czy Chełmu. – W ostatnich latach przybyło u nas w gminie budynków jednorodzinnych, które mocno dokładają się do smogu. Dlatego z góry można zobaczyć często smogową czapę, która przykrywa miasto.

Zborowski dodaje, że dużym problemem była do niedawna już miałowa kotłownia ogrzewająca bloki osiedla Tysiąclecia. Na szczęście jedyne blokowisko w mieście ogrzewane jest teraz gazem.

– Tylko że to były kominy znajdujące się wysoko nad ziemią – zaznacza Zborowski. – Te domowe zdecydowanie bardziej uprzykrzają nam życie.

Myślenice: zakaz palenia węglem, pellet i drewno zostają

Dlatego władze miasta i gminy proponują całkowity zakaz palenia węglem. Dotyczyłby on jednak jedynie Myślenic. Z zakazu wyłączona zostałaby również znajdująca się w granicach miasta góra Chełm. W samych Myślenicach od 1 lipca 2022 nie będzie można instalować nowych kotłów węglowych, a od początku 2023 roku mają wejść ostrzejsze wymagania emisyjności kominków i ogrzewaczy na drewno i pellet.

Nie wszyscy radni są jednak przekonani do tego pomysłu. Wśród nich jest cytowany przez portal Miasto-Info Kamil Ostrowski:

„Wiele osób ma wątpliwości, czy tak radykalny ruch nie wpłynie na portfel mieszkańca gminy, a nie do końca na jego świadomość. Czy wykorzystaliśmy już wszystkie narzędzia, aby przejść do tego kroku?” – pyta radny.

Czytaj również: Nielojalni mieszkańcy Podhala chcą rozmawiać o smogu [KOMENTARZ]

– Staramy się wyjść do ludzi, edukować, choć utrudnia to pandemia. I tak w zeszłym roku było kilkanaście spotkań edukacyjnych. Próbujemy pokazać mieszkańców, że smog to nie tylko nieprzyjemny zapach, że on wpływa na nasze zdrowie, na stan naszych płuc – przekonuje Zborowski. Ekodoradca wspomina też o akcji „Zobacz, czym oddychasz„. Polski Alarm Smogowy wysłał w Polskę w szczycie sezonu grzewczego model płuc wyłapujący zanieczyszczenia. Ten ustawiony na Rynku w Myślenicach mocno zszarzał. – Ten model płuc po dwóch tygodniach można wymienić. Z tymi prawdziwymi nie da się tak zrobić.

Ekodoradca chwali się też systemem miejskich dofinansowań. Uruchomiony w zeszłym roku program miał budżet miliona złotych.

– Zainteresowanie było gigantyczne, szczególnie że nasze dotacje można łączyć z tymi z rządowego programu „Czyste Powietrze” – mówi Zborowski.

Myślenicka uchwała antysmogowa musi teraz zyskać poparcie mieszkańców. Do 28 lutego trwają konsultacje społeczne. Potem dokument wróci do miejskich radnych. W końcu o zakazie palenia węglem może zdecydować Sejmik Województwa, który kształtuje antysmogowe przepisy w regionie.

Źródło zdjęcia: Karol Krajewski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.