Udostępnij

Na Kaszubach ktoś podciął drzewa przy drogach, powodując zagrożenie. Strażacy musieli je wyciąć

10.01.2021

Nieznany sprawca lub sprawcy dokonali podcięć ponad 20 drzew rosnących przy drogach wojewódzkich 211 i 214 w woj. pomorskim. Jedno z drzew runęło tuż przed pojazdem, niemal doprowadzając do tragedii. W ostatnich dniach z podobnym zagrożeniem zmagali się strażacy przy pobliskiej trasie Puzdrowo-Tucholino, gdzie ucierpiało 7 drzew. „Ponacinane” drzewa musiały zostać usunięte przez strażaków.

Jak czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, w czwartek po godz. 22.00 na trasie Kawle – Dolina Jadwigi zauważone zostało przewrócone drzewo. Na miejscu ustalono, że przyczyną problemy było… umyślne nacięcie, najprawdopodobniej za pomocą piły mechanicznej. Jak się okazało, podobne ślady nosiły także inne drzew w okolicy. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarzały dla uczestników ruchu drogowego, zostały one usunięte przez strażaków.

Jak poinformowała lokalna policja w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin, jedno z drzew spadło tuż przed pojazdem. Na szczęście żaden z kierowców nie został poszkodowany. Co innego drzewa, które z powodu czyjejś fantazji musiały zostać wycięte. Sprawcom grozi od 6 mies. do 8 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Pożar 450-letniego dębu. Leśnicy podejrzewają, że to podpalenie

Policja poszukuje świadków. O pomoc proszone są osoby, które w ostatnich dwóch tygodniach poruszały się na wspomnianych trasach, szczególnie jeśli posiadają kamery w pojazdach. [Więcej informacji, w tym numery kontaktowe, tutaj].

W piątek do podobnego odkrycia doszło przy trasie Puzdrowo-Tucholino, gdzie interweniowała m.in. straż pożarna z Nowej Karczmy. „Podciętych” zostało tam 7 drzew, które również musiały zostać usunięte ze względów bezpieczeństwa.

!!! UWAGA !!! !!! PILNE !!! !!! UDOSTĘPNIAJCIE !!! !!! POMÓŻMY ZŁAPAĆ SPRAWCÓW !!!2 / 2021W dniu dzisiejszym o…

Opublikowany przez OSP KSRG Nowa Karczma Piątek, 8 stycznia 2021

Strażacy w facebookowym poście zasugerowali, że przyczyną problemu może być niechęć do przydrożnych drzew, która jest podsycana przez media informujące o wypadkach drogowych.

Czytaj także: Prezydent Kenii zmienił przebieg autostrady, żeby uratować 100-letnie drzewo

„Może warto skończyć z nadawaniem tytułu do swojego artykułu 'przydrożne drzewo przyczyną kolejnego wypadku’ ?! Może znajdziecie jakiś inny pomysł na nabicie odsłon artykułu i oglądalności?!” – napisano w mediach społecznościwoych OSP KSRG Nowa Karczma. Podkreślono przy tym: „Dla jasności – nie określamy się czy jesteśmy za drzewami przy jezdni, czy przeciw. Nie o tym tu chcemy rozmawiać. Chcemy po prostu zapobiec tragedii, która przez takie zachowania jest tylko kwestią czasu.”

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rabsh

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.