Na Kaszubach ktoś podciął drzewa przy drogach, powodując zagrożenie. Strażacy musieli je wyciąć

Podziel się:
Wycinka drzewa

Nieznany sprawca lub sprawcy dokonali podcięć ponad 20 drzew rosnących przy drogach wojewódzkich 211 i 214 w woj. pomorskim. Jedno z drzew runęło tuż przed pojazdem, niemal doprowadzając do tragedii. W ostatnich dniach z podobnym zagrożeniem zmagali się strażacy przy pobliskiej trasie Puzdrowo-Tucholino, gdzie ucierpiało 7 drzew. „Ponacinane” drzewa musiały zostać usunięte przez strażaków.

Jak czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, w czwartek po godz. 22.00 na trasie Kawle – Dolina Jadwigi zauważone zostało przewrócone drzewo. Na miejscu ustalono, że przyczyną problemy było… umyślne nacięcie, najprawdopodobniej za pomocą piły mechanicznej. Jak się okazało, podobne ślady nosiły także inne drzew w okolicy. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarzały dla uczestników ruchu drogowego, zostały one usunięte przez strażaków.

Jak poinformowała lokalna policja w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin, jedno z drzew spadło tuż przed pojazdem. Na szczęście żaden z kierowców nie został poszkodowany. Co innego drzewa, które z powodu czyjejś fantazji musiały zostać wycięte. Sprawcom grozi od 6 mies. do 8 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Pożar 450-letniego dębu. Leśnicy podejrzewają, że to podpalenie

Policja poszukuje świadków. O pomoc proszone są osoby, które w ostatnich dwóch tygodniach poruszały się na wspomnianych trasach, szczególnie jeśli posiadają kamery w pojazdach. [Więcej informacji, w tym numery kontaktowe, tutaj].

W piątek do podobnego odkrycia doszło przy trasie Puzdrowo-Tucholino, gdzie interweniowała m.in. straż pożarna z Nowej Karczmy. „Podciętych” zostało tam 7 drzew, które również musiały zostać usunięte ze względów bezpieczeństwa.

!!! UWAGA !!! !!! PILNE !!! !!! UDOSTĘPNIAJCIE !!! !!! POMÓŻMY ZŁAPAĆ SPRAWCÓW !!!2 / 2021W dniu dzisiejszym o…

Opublikowany przez OSP KSRG Nowa Karczma Piątek, 8 stycznia 2021

Strażacy w facebookowym poście zasugerowali, że przyczyną problemu może być niechęć do przydrożnych drzew, która jest podsycana przez media informujące o wypadkach drogowych.

Czytaj także: Prezydent Kenii zmienił przebieg autostrady, żeby uratować 100-letnie drzewo

„Może warto skończyć z nadawaniem tytułu do swojego artykułu 'przydrożne drzewo przyczyną kolejnego wypadku’ ?! Może znajdziecie jakiś inny pomysł na nabicie odsłon artykułu i oglądalności?!” – napisano w mediach społecznościwoych OSP KSRG Nowa Karczma. Podkreślono przy tym: „Dla jasności – nie określamy się czy jesteśmy za drzewami przy jezdni, czy przeciw. Nie o tym tu chcemy rozmawiać. Chcemy po prostu zapobiec tragedii, która przez takie zachowania jest tylko kwestią czasu.”

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rabsh

Podziel się: