Udostępnij

Pierwsza znana kapela muzyczna rezygnuje z trasy koncertowej, żeby nie szkodzić środowisku

21.11.2019

Brytyjska grupa Coldplay ogłosiła, że w ramach promocji najnowszej płyty „Everyday life”, która ukaże się 22 listopada, nie będzie koncertować. Muzycy chcą, żeby ich trasy były przyjazne dla środowiska. Dopóki nie znajdą na to sposobu, rezygnują z występowania na żywo.

„Kolejny rok lub dwa poświęcimy na zaplanowanie, jak nasze trasy mogą być nie tylko zrównoważone, ale także korzystne dla środowiska” – zadeklarował lider Coldplay, Chris Martin. To pierwszy zespół, który zdecydował się na taki krok. Martin mówił również, że ich następna trasa będzie neutralna pod względem emisji CO2.

„Chcemy zrezygnować też z jednorazowych plastików, a nasze występy zasilać energią słoneczną” – dodał, zaznaczając, że najtrudniej będzie znaleźć alternatywę do lotów samolotem. W trakcie promowania poprzedniej płyty, „A Head Full of Dreams”, zespół wystąpił 122 razy na pięciu kontynentach.

Tym razem dadzą o 119 koncertów mniej. Zagrają dwa razy w Jordanii – oba wydarzenia będą transmitowane na żywo w serwisie YouTube. Koncerty odbędą się tego samego dnia – pierwszy o wschodzie, a drugi o zachodzie słońca, nawiązując do nazw dwóch części nowego albumu. Później zagrają jeszcze w rodzinnym Londynie, w Muzeum Historii Naturalnej. Dochód z biletów w całości przekażą jednej z organizacji proekologicznych.

Coldplay od początku swojej działalności angażuje się w akcje charytatywne. 10 procent swoich dochodów przeznaczają na cele dobroczynne, odmawiają sprzedawania swoich piosenek do reklam wielkich korporacji, nagrali utwór pt. „Wolność dla Palestyny”. Chris Martin promował akcję Paula McCarthneya – „Poniedziałki bez mięsa”. Przekonywał wtedy, że jednym z kroków do ograniczenia ocieplania się klimatu jest choć częściowe przejście na dietę wegetariańską i jedzenie jarskich dań przynajmniej raz w tygodniu.

Wcześniej swoją troską o środowisko zasłynęła grupa Radiohead – nie zrezygnowali z koncertowania, ale po każdym występie podliczają, jaki jest ich ślad węglowy i zastanawiają się, jak go ograniczyć. Swój sprzęt przewożą statkami, a scenę oświetlają lampami LED.

Przemysł muzyczny jest bardzo emisyjny. Wyliczyli to naukowcy z Oxfordu. Według nich 500 największych wydarzeń muzycznych w Wielkiej Brytanii odpowiada za emisje rzędu 84 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie. Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć w jednym z odcinków podcastu „Proste pytania o ważne sprawy”:

 

Zdjęcie: Andrea Raffin/Shutterstock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.