Udostępnij

Pierwsza znana kapela muzyczna rezygnuje z trasy koncertowej, żeby nie szkodzić środowisku

21.11.2019

Brytyjska grupa Coldplay ogłosiła, że w ramach promocji najnowszej płyty „Everyday life”, która ukaże się 22 listopada, nie będzie koncertować. Muzycy chcą, żeby ich trasy były przyjazne dla środowiska. Dopóki nie znajdą na to sposobu, rezygnują z występowania na żywo.

„Kolejny rok lub dwa poświęcimy na zaplanowanie, jak nasze trasy mogą być nie tylko zrównoważone, ale także korzystne dla środowiska” – zadeklarował lider Coldplay, Chris Martin. To pierwszy zespół, który zdecydował się na taki krok. Martin mówił również, że ich następna trasa będzie neutralna pod względem emisji CO2.

„Chcemy zrezygnować też z jednorazowych plastików, a nasze występy zasilać energią słoneczną” – dodał, zaznaczając, że najtrudniej będzie znaleźć alternatywę do lotów samolotem. W trakcie promowania poprzedniej płyty, „A Head Full of Dreams”, zespół wystąpił 122 razy na pięciu kontynentach.

Tym razem dadzą o 119 koncertów mniej. Zagrają dwa razy w Jordanii – oba wydarzenia będą transmitowane na żywo w serwisie YouTube. Koncerty odbędą się tego samego dnia – pierwszy o wschodzie, a drugi o zachodzie słońca, nawiązując do nazw dwóch części nowego albumu. Później zagrają jeszcze w rodzinnym Londynie, w Muzeum Historii Naturalnej. Dochód z biletów w całości przekażą jednej z organizacji proekologicznych.

Coldplay od początku swojej działalności angażuje się w akcje charytatywne. 10 procent swoich dochodów przeznaczają na cele dobroczynne, odmawiają sprzedawania swoich piosenek do reklam wielkich korporacji, nagrali utwór pt. „Wolność dla Palestyny”. Chris Martin promował akcję Paula McCarthneya – „Poniedziałki bez mięsa”. Przekonywał wtedy, że jednym z kroków do ograniczenia ocieplania się klimatu jest choć częściowe przejście na dietę wegetariańską i jedzenie jarskich dań przynajmniej raz w tygodniu.

Wcześniej swoją troską o środowisko zasłynęła grupa Radiohead – nie zrezygnowali z koncertowania, ale po każdym występie podliczają, jaki jest ich ślad węglowy i zastanawiają się, jak go ograniczyć. Swój sprzęt przewożą statkami, a scenę oświetlają lampami LED.

Przemysł muzyczny jest bardzo emisyjny. Wyliczyli to naukowcy z Oxfordu. Według nich 500 największych wydarzeń muzycznych w Wielkiej Brytanii odpowiada za emisje rzędu 84 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie. Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć w jednym z odcinków podcastu „Proste pytania o ważne sprawy”:

 

Zdjęcie: Andrea Raffin/Shutterstock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.