Udostępnij

Na Śląsku buntują się przeciwko kopalni. Protest mieszkańców Imielina

31.01.2020

Ze złoża węgla pod niespełna 9-tysięcznym miastem chce korzystać kopalnia Piast-Ziemowit. Mieszkańcy boją się się, że przez to ich domy dosłownie zapadną się pod ziemię.

A to dlatego, że Polska Grupa Górnicza planuje wydobywać płytko. Jeden z pokładów ma znajdować się zaledwie 180 metrów pod ziemią. Mieszkańcy boją się też innych szkód. Kopanie w tym miejscu może zniszczyć drogi i wodociągi. Sprzeciwiających się temu mieszkańców reprezentuje Stowarzyszenie Zielony Imielin.

Mimo protestów do rozpoczęcia wydobycia jest coraz bliżej. Kopalnia ma już pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wystąpiła też o rygor jej natychmiastowej wykonalności. Aktywiści odwołali się jednak od decyzji wyżej – do Generalnej Dyrekcji. Według aktywistów wydobycie ze złoża Imielin-Północ nie tylko zagraża mieszkańcom, ale jest też zwyczajnie nieopłacalne. Jak twierdzą, węgiel byłby zdatny do użycia dopiero po znaczącej przeróbce.

– To po prostu bez sensu. Mamy więc nadzieję, że rachunek ekonomiczny i presja społeczna wpłyną na zmianę decyzji – mówi Rafał Kmiecik z Zielonego Imielina. Jak podkreśla, eksploatacja złoża może w końcu pozbawić okolicę źródła wody pitnej, czyli zbiornika Dziećkowice. Mieszkańcy obawiają się, że wydobycie węgla naruszy jego dno i zanieczyści cenne zasoby.

Właśnie dlatego Stowarzyszenie zdecydowało się na protest. 100 metrów od miejsca blokady pojawili się też związkowcy z górniczej „Solidarności”. Ekologiczni aktywiści zostali przywitani przez nich wulgarnymi okrzykami, czemu bezczynnie przysłuchiwała się policja. Mieszkańcy zabrali ze sobą syreny, gwizdki i transparenty. „Macie chronić środowisko, a niszczycie nam tu wszystko” – można było przeczytać na jednym z nich.

– Jesteśmy tu w obronie zdrowego rozsądku, naszego zdrowia i zdrowia naszych dzieci – mówił pan Adam, protestujący przeciwko wydobyciu w Imielinie. – Rozbój w biały dzień. Będą kopać 180 metrów pod naszymi domami, a one będą się osuwać osiem metrów w dół. To jest jakaś kpina.

– Ale my tylko bronimy swoich miejsc pracy – wyjaśniał Tadeusz Krężel z „Solidarności”. – Boimy się, że bez tego złoża kopalnia się zamknie. A przecież wydobycie zawsze oznacza szkody górnicze. Rozmawiajmy o tym, jak je usuwać, a nie o zamykaniu zakładów pracy.

Na szczęście do samego końca protest przebiegł w pokojowej atmosferze, pomiędzy dwoma manifestującymi grupami nie doszło do starcia. Więcej informacji na temat Imielińskiego złoża można przeczytać pod tym adresem.





Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.