Udostępnij

Na stronie ministra przeczytamy o kryzysie klimatycznym. Przejęli ją młodzi aktywiści

28.09.2020

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wykupił domenę sobonartur.pl, przejmując stronę wiceministra aktywów państwowych i rządowego pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego – Artura Sobonia. Teraz po kliknięciu w link podany na jego oficjalnym profilu na Twitterze zostajemy przeniesieni na witrynę, gdzie możemy przeczytać o kryzysie klimatycznym.

„Przejmujemy stronę pełnomocnika rządu ds. transformacji górnictwa węglowego, Artura Sobonia, ponieważ mówi bzdury o sprawiedliwej transformacji” – piszą aktywiści MSK na swoim koncie twitterowym. Odnoszą się tym samym do ogłoszonej w zeszłym tygodniu dacie zamknięcia ostatniej kopalni. Ma to nastąpić w 2049 roku.

„Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej – tak przedstawiciele strony społecznej nazwali wynegocjowane przeze mnie porozumienie. I tak, mamy datę 2049 końca górnictwa w PL. Ale mamy tez sprawiedliwą i uzgodnioną społecznie drogę” – napisał w piątek (25.09) Soboń.

Młodzież zwraca uwagę na to, że tempo odchodzenia od węgla, założone w tym porozumieniu, jest zbyt powolne. Ich zdaniem tak późna data nie pomoże w sprawiedliwej transformacji. Aktywiści MSK domagają się neutralności klimatycznej do 2040 roku, bo, jak sami piszą „po przekroczeniu punktów krytycznych nie będzie sprawiedliwości, ani dla górników, ani dla nikogo innego”.

Przypominają, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który odmówił przyjęcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, przez co może stracić część dofinansowań na sprawiedliwą transformację.

Dlatego w ramach swojej najnowszej akcji aktywiści przejęli stronę pełnomocnika sobonartur.pl, którą sam Soboń podaje na Twitterze jako swoją oficjalną witrynę. Po kliknięciu w link pokazuje się nagłówek „Niesprawiedliwa transformacja” oraz transkrypcja dwóch przemówień z ostatniego protestu MSK.

 class=

 class=

Aktywiści zaznaczają, że cytat Sobonia, który widać na górze strony jest zmyślony, portal ma charakter satyryczny. Dodają także, że domena była dostępna do kupienia, a cała akcja jest zgodna z prawem.

Zdjęcie: MSK Kraków/Facebook

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.