Udostępnij

Na suszę i pożary najlepsza tama bobra. „To proste: woda się nie pali”

22.10.2020

Bobry są naszymi sprzymierzeńcami w walce z suszą i pożarami. Dowodzą tego badania z USA, przeprowadzone po fali pożarów za Oceanem. Wzbierająca w okolicach tam woda chroni nadrzeczną roślinność i pomaga odbudować się naturze po pożarach – czytamy w umówieniu raportu w National Geographic.

To wnioski z badania przeprowadzonego przez zespół dr Emily Fairfax, biohydrolożki z California State University. Do zajęcia się tym tematem zachęciła ją obserwacja Joe Wheatona z Utah State University. Uczony zauważył, że po pożarach w Idaho z 2018 roku wśród 260 km kwadratowych zgliszczy pojawiła się zielona enklawa. Okazało się, że ogień nie tknął nadrzecznej roślinności w okolicach bobrzych tam.

„To proste: woda się nie pali. Pokazuje to wartość rozwiązań opartych na przyrodzie i naturalnych rozwiązaniach przeciwdziałających suszy i pożarom” – przekonywał Wheaton na łamach „National Geographic”.


Zainspirowani przez niego naukowcy z Kalifornii postanowili sprawdzić obszary największych pożarów w pięciu stanach po 2000 roku. Posłużyli się przy tym zdjęciami satelitarnymi, na których z łatwością można zauważyć tamy. Okazało się, że w okolicach siedlisk bobrów bezpośrednio po ustąpieniu ognia bez przeszkód rozwijała się bujna roślinność.

Czytaj również: Ogromne ilości CO2 uwolnione podczas pożarów w USA mogą przyspieszyć zmiany klimatu

Tamy zapewniają ochronę nie tylko dla bobrów i roślin. Na zielonych obszarach badacze wykryli również siedliska ptaków, niewielkich ssaków i gadów, które mogą się tam rozwijać mimo przejścia pożaru. Naukowcy przekonują też, że tamy pozwalają odnowić się ekosystemom, powstrzymując w tym samym czasie rozwój inwazyjnych gatunków roślin, pojawiających się ba bardziej wysuszonych terenach.

Mimo to bobry bywają tępione przez mieszkańców dolin amerykańskich rzek, obawiających się ryzyka powodziowego. Fairfax przekonuje, że lepiej przenosić zwierzęta w inne miejsca – najlepiej te zagrożone pożarami.

Źródło zdjęcia: Ghost Bear / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.