Udostępnij

Na szlaku i z kajaka. Na Jurze mieszkańcy skrzyknęli się do wspólnego zbierania śmieci

23.07.2020

– Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej mieszkam przez całe życie. Jak uciekałem ze szkoły, to po to, żeby pochodzić po Jurze. Dlatego chcę o nią zadbać. Wiem, gdzie są śmieci i dzikie wysypiska, trzeba było tylko skrzyknąć ludzi, żeby pomogli w sprzątaniu – mówi Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego, inicjator akcji #JurabezPlastiku.

Pomysł był bardzo prosty: trzeba wyciągnąć ludzi z domów, wyposażyć w worki na śmieci, stworzyć dobrą atmosferę i wysprzątać Jurę. – Ludzie się zbierali na własnych osiedlach i sprzątali. A szlakami nikt się nie zajmował – i przez to miejsca, które mają być wizytówką regionu, były pełne śmieci – mówi Hubert Pietrzak. Należy do Częstochowskiego Alarmu Smogowego, bliska jest mu też idea zero-waste. – Od tego wyszliśmy – propagowaliśmy życie bez śmieci, to dlaczego mielibyśmy tych śmieci z okolicy nie wyzbierać – dodaje.

To było ponad rok temu. Znalazły się pieniądze na realizację projektu #JurabezPlastiku, w akcję włączyły się kolejne organizacje. Grafikę promującą akcję zrobiła znana ilustratorka Marta Frej, która pochodzi z Częstochowy.

 class=

W każdym sprzątaniu pomaga przynajmniej 50 osób – mieszkańcy przychodzą całymi rodzinami, przyprowadzają psy.

– Już po kilku pierwszych akcjach udało na się zebrać tony śmieci – dodaje Hubert. Wolontariusze znajdują stare lodówki, pocięte kable, mnóstwo butelek i buteleczek po alkoholu. Śmieci po takim sprzątaniu zabiera gmina.

– Do jednej akcji zaprosiliśmy Ankę Jaklewicz, podróżniczkę i eko-aktywistkę, która pochodzi z Częstochowy. Razem zrobiliśmy sprzątanie Jury, które stało się częścią jej akcji „Książka za worek śmieci”. Mieliśmy też spływ kajakami po Warcie od Częstochowy do Mstowa, uzbieraliśmy z wody ponad 100 worków śmieci – wymienia Hubert. Podczas ostatniego sprzątania, wolontariusze szli Szlakiem Orlich Gniazd, a akcja skończyła się w leśniczówce, gdzie zorganizowano wielkie ognisko. Za udział można było dostać metrową sadzonkę drzewa, łąkę kwietną do wysiewu albo przewodnik po Jurze.

 class=

– Będziemy organizować takie akcje do października. Planujemy kolejny spływ kajakowy, bo podniósł się stan wody w Warcie i napłynęły nowe śmieci. Na pewno będziemy sprzątać też popularne szlaki – zapowiada organizator.

Oprócz akcji sprzątania, projekt Jura bez Plastiku zakłada także stworzenie aplikacji, przez którą będzie można zgłaszać dzikie wysypiska w regionie. Informacja ma trafiać do odpowiednich służb, a aktywiści zapowiadają, że będą te miejsca patrolować.

Do wspólnego sprzątania Jury może dołączyć każdy, a wszystkie wydarzenia można sprawdzać na stronie facebookowej Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

_

Hubert Pietrzak – społecznik i aktywista ekologiczny, miłośnik Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Prezes i założyciel Częstochowskiego Alarmu Smogowego (CzAS), autor prac naukowych z dziedziny Ekologistyki. Jako prezes CzAS został animatorem projektów takich jak : #CzASdlaPrzedszkoli, #CzASdlaZaroWaste, #JurabezPlastiku. Nominowany do tytułu Osobowość Roku 2019 przez Kapitułę Redakcji Dziennika Zachodniego w kategorii Działalność społeczna i charytatywna.

Organizatorem akcji #JurabezPlastiku2020 jest Częstochowski Alarm Smogowy przy współpracy z SARP Częstochowa, Fundacją Rething i Grupą Elanex.

Zdjęcie: archiwum CzAS

Grafika: Marta Frej

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.