Udostępnij

Na szlaku i z kajaka. Na Jurze mieszkańcy skrzyknęli się do wspólnego zbierania śmieci

23.07.2020

– Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej mieszkam przez całe życie. Jak uciekałem ze szkoły, to po to, żeby pochodzić po Jurze. Dlatego chcę o nią zadbać. Wiem, gdzie są śmieci i dzikie wysypiska, trzeba było tylko skrzyknąć ludzi, żeby pomogli w sprzątaniu – mówi Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego, inicjator akcji #JurabezPlastiku.

Pomysł był bardzo prosty: trzeba wyciągnąć ludzi z domów, wyposażyć w worki na śmieci, stworzyć dobrą atmosferę i wysprzątać Jurę. – Ludzie się zbierali na własnych osiedlach i sprzątali. A szlakami nikt się nie zajmował – i przez to miejsca, które mają być wizytówką regionu, były pełne śmieci – mówi Hubert Pietrzak. Należy do Częstochowskiego Alarmu Smogowego, bliska jest mu też idea zero-waste. – Od tego wyszliśmy – propagowaliśmy życie bez śmieci, to dlaczego mielibyśmy tych śmieci z okolicy nie wyzbierać – dodaje.

To było ponad rok temu. Znalazły się pieniądze na realizację projektu #JurabezPlastiku, w akcję włączyły się kolejne organizacje. Grafikę promującą akcję zrobiła znana ilustratorka Marta Frej, która pochodzi z Częstochowy.

 class=

W każdym sprzątaniu pomaga przynajmniej 50 osób – mieszkańcy przychodzą całymi rodzinami, przyprowadzają psy.

– Już po kilku pierwszych akcjach udało na się zebrać tony śmieci – dodaje Hubert. Wolontariusze znajdują stare lodówki, pocięte kable, mnóstwo butelek i buteleczek po alkoholu. Śmieci po takim sprzątaniu zabiera gmina.

– Do jednej akcji zaprosiliśmy Ankę Jaklewicz, podróżniczkę i eko-aktywistkę, która pochodzi z Częstochowy. Razem zrobiliśmy sprzątanie Jury, które stało się częścią jej akcji „Książka za worek śmieci”. Mieliśmy też spływ kajakami po Warcie od Częstochowy do Mstowa, uzbieraliśmy z wody ponad 100 worków śmieci – wymienia Hubert. Podczas ostatniego sprzątania, wolontariusze szli Szlakiem Orlich Gniazd, a akcja skończyła się w leśniczówce, gdzie zorganizowano wielkie ognisko. Za udział można było dostać metrową sadzonkę drzewa, łąkę kwietną do wysiewu albo przewodnik po Jurze.

 class=

– Będziemy organizować takie akcje do października. Planujemy kolejny spływ kajakowy, bo podniósł się stan wody w Warcie i napłynęły nowe śmieci. Na pewno będziemy sprzątać też popularne szlaki – zapowiada organizator.

Oprócz akcji sprzątania, projekt Jura bez Plastiku zakłada także stworzenie aplikacji, przez którą będzie można zgłaszać dzikie wysypiska w regionie. Informacja ma trafiać do odpowiednich służb, a aktywiści zapowiadają, że będą te miejsca patrolować.

Do wspólnego sprzątania Jury może dołączyć każdy, a wszystkie wydarzenia można sprawdzać na stronie facebookowej Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

_

Hubert Pietrzak – społecznik i aktywista ekologiczny, miłośnik Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Prezes i założyciel Częstochowskiego Alarmu Smogowego (CzAS), autor prac naukowych z dziedziny Ekologistyki. Jako prezes CzAS został animatorem projektów takich jak : #CzASdlaPrzedszkoli, #CzASdlaZaroWaste, #JurabezPlastiku. Nominowany do tytułu Osobowość Roku 2019 przez Kapitułę Redakcji Dziennika Zachodniego w kategorii Działalność społeczna i charytatywna.

Organizatorem akcji #JurabezPlastiku2020 jest Częstochowski Alarm Smogowy przy współpracy z SARP Częstochowa, Fundacją Rething i Grupą Elanex.

Zdjęcie: archiwum CzAS

Grafika: Marta Frej

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.