Udostępnij

Na wymianę kopciuchów nie starczy dla wszystkich. Rząd wycofuje się rakiem

28.06.2021

Kiedy podczas expose w 2019 roku premier Morawiecki mówił o tym, że czyste powietrze jest miarą rozwoju cywilizacyjnego Polski można było odnieść wrażenie, że walka o czyste powietrze nabierze tempa. Optymizmem powiało też wtedy gdy uruchomiono ogólnopolski program wymiany kopciuchów Czyste Powietrze, który ma zlikwidować trzy miliony dymiących urządzeń grzewczych do 2029 r. Teraz okazuje się, że kasy na ten ogromny program może wkrótce zabraknąć. Dziura w jego budżecie przekracza 20 miliardów złotych!

Według oszacowań Komisji Europejskiej brakująca kwota na dotacje do wymiany starych urządzeń grzewczych i termomodernizację domów wynosi od 8 do 9,4 miliardów Euro. Część tej kwoty (nieco ponad trzy miliardy Euro) pokryta będzie z Funduszu Odbudowy. Brakuje więc między 5 a 6,4 miliarda Euro, czyli grubo ponad 20 miliardów złotych. Te brakujące środki powinny zostać uzupełnione finansowaniem z Funduszu Spójności. Jednak w tym funduszu rząd nie zaplanował żadnych środków na ten cel.

W ostatnim tygodniu padła ważna deklaracja pełnomocnika Premiera ds. Czystego Powietrza, że kilkanaście miliardów złotych na Czyste Powietrze znajdzie się w Funduszu Spójności na pokrycie brakujących środków. Deklaracja ważna, choć można odnieść wrażenie, że nikt tej sprawy w rządzie nie koordynuje. W oficjalnych dokumentach, które zostały właśnie przedstawione do konsultacji społecznych nie pokazano ani złotówki na finansowanie programu Czyste Powietrze.

Tak ogromna dziura w budżecie Czystego Powietrza oznacza, że kasy na wymianę kopciuchów i docieplenie domów nie starczy dla wszystkich. Ucierpią na tym najubożsi, ci bowiem zazwyczaj odwlekają decyzję o wymianie źródła ciepła do ostatniego możliwego momentu. Ponadto dla nich  nie stworzono jeszcze w Czystym Powietrzu odpowiedniego mechanizmu wsparcia, mimo apeli Polskiego Alarmu Smogowego, mimo wskazań ekspertów Banku Światowego, mimo uzgodnień z Komisją Europejską. Według ostatnich zapowiedzi rządu finansowanie dla ludzi o najniższych dochodach i odbiorców pomocy społecznej miało ruszyć pod koniec roku. Przy tak dużym deficycie w Czystym Powietrzu otwieranie tej ścieżki jest praktycznie niewykonalne, gdyż wsparcie dla najuboższych wymaga znacznie większych budżetów niż w obecnie realizowanym programie. Nawet gdyby zlikwidować dotacje dla wszystkich w Czystym Powietrzu i przeznaczyć pomoc jedynie dla ludzi najuboższych to i tak pieniędzy by nie starczyło.  Na likwidację powszechnych dotacji rząd pewnie nie prędko się zdecyduje. Bardzo prawdopodobne jest za to, że wbrew zapowiedziom do końca roku wsparcie dla najuboższych nie zostanie uruchomione.

Najbliższe tygodnie pokażą nam czy znajdzie się dodatkowe finansowanie dla Czystego Powietrza umożliwiające pełne wdrożenie programu. Nam pozostaje mieć nadzieję, że słowa pełnomocnika premiera do spraw czystego powietrza nie są rzucane na wiatr i w najbliższych dniach nastąpi korekta w budżecie Funduszu Spójności i znajdą brakujące miliardy na Czyste Powietrze.  

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.