Udostępnij

„Najbardziej samotny słoń na świecie” ma szanse opuścić zoo i zamieszkać w rezerwacie

14.09.2020

Kaavan zamieszkuje zoo w pakistańskim Islamabadzie. Od śmierci swojej towarzyszki w 2012 roku jest jedynym słoniem w obiekcie, stąd miano „najbardziej samotnego słonia na świecie”. Po skandalu związanym z warunkami panującymi w zoo, sąd zdecydował o zamknięciu obiektu. Aktywiści walczą o to, by Kaavan mógł trafić do rezerwatu słoni – i wiele wskazuje, że tak właśnie się stanie.

Jak podają obrońcy zwierząt z organizacji Four Paws, najnowsze badania weterynaryjne to kolejny krok w kierunku przeniesienia zwierzęcia do rezerwatu słoni. Z orzeczenia wynika bowiem, że jest on wystarczająco zdrowy, by poradzić sobie w takim miejscu.

Wiele wskazywało jednak, że może być inaczej. Z powodu warunków, jakie panowały w obiekcie, zwierzę jest wyraźnie zaniedbane.

Czytaj także: W Tajlandii tysiącom słoni grozi głód. Pandemia uderzyła w turystykę

„Z powodu niedożywienia i braku ćwiczeń fizycznych Kaavan wykazuje widoczne oznaki otyłości. Ponadto jego paznokcie są popękane i zniekształcone, co można przypisać niewłaściwej podłodze – powiedział w oświadczeniu dr Amir Khalil, weterynarz współpracujący w organizacją Four Paws.

„Brak fizycznego i behawioralnego urozmaicenia, a także brak partnera, sprawiły, że Kaavan stał się niesamowicie znudzony. Wypracował już nawyk, w ramach którego godzinami macha głową i tułowiem z boku na bok” – mówi zaangażowany w sprawę dr Frank Göritz z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (IZW) w Berlinie. Podkreśla on jednak, że stan pozwala na przeniesienie zwierzęcia do rezerwatu słoni.

Czytaj także: W Botswanie padły setki słoni afrykańskich. Nikt nie wie dlaczego

Dlatego to własnie tam mógłby on przejść odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne, które poprawią jego kondycję i zdrowie.

O dalszych losach Kaavana zdecyduje organizacja Islamabad Wildlife Management Board (IWMB), która sprawuje opiekę nad zamkniętym obiektem. Organizacja rozważa przeniesienie go do rezerwatu, potencjalnie w Kambodży.

Kaavan przybył do Pakistanu w 1985 roku, jako prezent ze strony władz Sri Lanki. Od 1990 roku dzielił wybieg w zoo Marghazar ze swoją partnerką Saheli, ale od jej śmierci – w 2012 roku – słoń żyje samotnie.

Obiekt, który zamieszkiwało zwierzę w ostatnich dekadach wielokrotnie wzbudzał kontrowersje, lądując na pierwszych stronach pakistańskiej prasy. Po skandalach związanych z zaniedbywaniem zwierząt, tamtejszy sąd zdecydował w maju o zamknięciu obiektu.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Melodia plus photos

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.