Udostępnij

Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań i Warszawa wysoko na liście najbardziej zakorkowanych miast świata

25.01.2021

W najnowszym rankingu najbardziej zakorkowanych miast świata, który co roku publikuje Tom Tom, „wygrała” Moskwa. Najwyżej z polskich miast znalazła się Łódź, niedaleko za nią Kraków. Sam raport przynosi też sporo informacji o tym, jak pandemia wpłynęła na ruch w miastach i korki.

Według danych opracowanych przez Tom Tom, holenderską firmę produkującą systemy nawigacji, w 387 z 400 objętych badaniem miast, korki w 2020 roku były mniejsze niż rok wcześniej. To nie zaskakuje, ale były też wyjątkowe dni, kiedy w niektórych miastach bito rekordy. Na przykład w Atenach, Paryżu i Londynie gigantyczny ruch zarejestrowano na dzień przed wejściem w życie jesiennych lock downów.

Czytaj także: NIK: przybywa starych samochodów, a nawet te nowe kopcą. Policyjne kontrole nic nie dają

Powodem było to, że ludzie masowo uciekali z miast, by okres z ograniczeniami przeczekać w mniejszych miejscowościach. Z kolei w Polsce wyjątkowo duży ruch samochodów zarejestrowano w Dzień Matki, kiedy wieczorem na ulice wyjechało aż o 75 proc. więcej aut niż tydzień wcześniej i tydzień później.

Najbardziej zakorkowane miasta świata 2020

Kluczowym elementem raportu Tom Tom Traffic Index jest jednak ranking, w którym nie za bardzo mamy się czym chwalić. W 2020 roku najbardziej zakorkowanym miastem świata została w nim Moskwa. A dalsze miejsca zajęły Mumbaj, Bogota, Manila i Stambuł.

Najbardziej zakorkowane miasta świata 2020.
Najbardziej zakorkowane miasta świata 2020.

Najwyżej z polskich miast znalazła się Łódź, która zajęła 14. miejsce między Charkowem i Limą w Peru. 27. był Kraków, który uplasował się za chińskim Changchun, ale przed rosyjskim Jekaterynburgiem. 32. miejsce przypadło Wrocławiowi (zaraz za Dżakartą). 45. Poznaniowi, a 47. Warszawie.

Te dwa ostatnie polskie miasta rozdzielił rosyjski Czelabińsk.

Najniżej z naszych miast (na 310. miejscu) znalazły się Katowice.

Co ciekawe, kiedy ranking ograniczyć do samej Europy, polskie miasta lądują w absolutnej czołówce. Na przykład Łódź jest ósma, ale przed nią są jedynie miasta tureckie, rosyjskie i ukraińskie. Gdyby i je wyłączyć z zestawienia, byłaby pierwsza. Kraków w takiej sytuacji byłby czwarty (między nim a Łodzią znalazłby się jeszcze tylko Dublin i Bukareszt).

Kolejne miejsce zająłby Wrocław, a niewiele dalej byłyby Poznań i Warszawa. I we wszystkich tych miastach korki są większe niż w największych europejskich metropoliach, takich jak Paryż i Londyn.

Ale też większe niż np. w Sofii.

Tom Tom tworzy raport na podstawie danych pochodzących od 600 milionów kierowców, którzy korzystają z jego urządzeń lub oprogramowania. By stworzyć ranking za punkt odniesienia bierze czas przejazdu w miastach w godzinach, kiedy ruch jest niewielki i porównuje, jak zmienia się w godzinach szczytu.

Zdjęcie: De Visu/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.