Udostępnij

Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań i Warszawa wysoko na liście najbardziej zakorkowanych miast świata

25.01.2021

W najnowszym rankingu najbardziej zakorkowanych miast świata, który co roku publikuje Tom Tom, „wygrała” Moskwa. Najwyżej z polskich miast znalazła się Łódź, niedaleko za nią Kraków. Sam raport przynosi też sporo informacji o tym, jak pandemia wpłynęła na ruch w miastach i korki.

Według danych opracowanych przez Tom Tom, holenderską firmę produkującą systemy nawigacji, w 387 z 400 objętych badaniem miast, korki w 2020 roku były mniejsze niż rok wcześniej. To nie zaskakuje, ale były też wyjątkowe dni, kiedy w niektórych miastach bito rekordy. Na przykład w Atenach, Paryżu i Londynie gigantyczny ruch zarejestrowano na dzień przed wejściem w życie jesiennych lock downów.

Czytaj także: NIK: przybywa starych samochodów, a nawet te nowe kopcą. Policyjne kontrole nic nie dają

Powodem było to, że ludzie masowo uciekali z miast, by okres z ograniczeniami przeczekać w mniejszych miejscowościach. Z kolei w Polsce wyjątkowo duży ruch samochodów zarejestrowano w Dzień Matki, kiedy wieczorem na ulice wyjechało aż o 75 proc. więcej aut niż tydzień wcześniej i tydzień później.

Najbardziej zakorkowane miasta świata 2020

Kluczowym elementem raportu Tom Tom Traffic Index jest jednak ranking, w którym nie za bardzo mamy się czym chwalić. W 2020 roku najbardziej zakorkowanym miastem świata została w nim Moskwa. A dalsze miejsca zajęły Mumbaj, Bogota, Manila i Stambuł.

Najbardziej zakorkowane miasta świata 2020.
Najbardziej zakorkowane miasta świata 2020.

Najwyżej z polskich miast znalazła się Łódź, która zajęła 14. miejsce między Charkowem i Limą w Peru. 27. był Kraków, który uplasował się za chińskim Changchun, ale przed rosyjskim Jekaterynburgiem. 32. miejsce przypadło Wrocławiowi (zaraz za Dżakartą). 45. Poznaniowi, a 47. Warszawie.

Te dwa ostatnie polskie miasta rozdzielił rosyjski Czelabińsk.

Najniżej z naszych miast (na 310. miejscu) znalazły się Katowice.

Co ciekawe, kiedy ranking ograniczyć do samej Europy, polskie miasta lądują w absolutnej czołówce. Na przykład Łódź jest ósma, ale przed nią są jedynie miasta tureckie, rosyjskie i ukraińskie. Gdyby i je wyłączyć z zestawienia, byłaby pierwsza. Kraków w takiej sytuacji byłby czwarty (między nim a Łodzią znalazłby się jeszcze tylko Dublin i Bukareszt).

Kolejne miejsce zająłby Wrocław, a niewiele dalej byłyby Poznań i Warszawa. I we wszystkich tych miastach korki są większe niż w największych europejskich metropoliach, takich jak Paryż i Londyn.

Ale też większe niż np. w Sofii.

Tom Tom tworzy raport na podstawie danych pochodzących od 600 milionów kierowców, którzy korzystają z jego urządzeń lub oprogramowania. By stworzyć ranking za punkt odniesienia bierze czas przejazdu w miastach w godzinach, kiedy ruch jest niewielki i porównuje, jak zmienia się w godzinach szczytu.

Zdjęcie: De Visu/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.