Udostępnij

“Najchłodniejsze lato reszty naszego życia”. Rekordowy lipiec za nami

11.08.2023

Klimatolog pracujący dla NASA apeluje o poważne potraktowanie kwestii zmian klimatycznych. Pisze on wprost, że w związku z ociepleniem planety trwające lato będzie “najchłodniejszym reszty naszego życia”. Tymczasem najnowsze dane mówią jasno: miniony miesiąc był najgorętszym lipcem w historii pomiarów. Na świecie obserwowano równocześnie w ostatnim czasie liczne anomalie temperaturowe.

Peter Kalmus jest naukowcem zajmującym się analizą danych. Współpracuje m.in. z amerykańską agencją NASA oraz California Institute of Technology. Aktywnie działa również jako popularyzator nauki, poświęcając sporo uwagi problemowi zmian klimatu. W jednym z niedawnych wpisów na portalu X (do niedawna Twitter) odniósł się do wątpliwości, z jakimi wiele osób podchodzi do najnowszych danych na temat ocieplenia. Pisze on wprost o “najchłodniejszym lecie reszty naszego życia” i ostrzega przed tym, jak wyglądać może przyszłość.

“Najchłodniejsze lato reszty naszego życia”

Co ma na myśli Kalmus? Oczywiście “najchłodniejsze lato reszty naszego życia” oznacza, że kolejne lata będą coraz cieplejsze. Trend ten uda się zatrzymać tylko wtedy, jeśli ograniczymy emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery.

“Większość ludzi nadal nie wie, w jakim niebezpieczeństwie się znajdują. To będzie najchłodniejsze lato reszty ich życia” – napisał Kalmus na portalu X. “To nie powinno być traktowane jako żart — powinno naprawdę przerażać. Jedynym wyjściem z tego koszmaru ocieplenia jest jak najszybsze odejście od paliw kopalnych” – podkreślił.

W jednym z komentarzy odniósł się także do częstych opinii osób, które twierdzą, że nie dotyka ich w tym roku upał. “Zawsze będą występować różnice regionalne oraz pomiędzy poszczególnymi latami. Ogólnie rzecz biorąc, trend ocieplenia oznacza jednak, że będzie to najchłodniejsze lato w dłuższym okresie” – napisał Kalmus.

Najcieplejszy lipiec w historii pomiarów

Co warto podkreślić, nie ma w tym przypadku znaczenia to, że trwające lato akurat w Polsce jest nieco chłodniejsze, niż chociażby zeszłoroczne. Rekordy, o których w ostatnim czasie mowa w mediach, dotyczą bowiem średniej temperatur dla całego świata.

Pod koniec lipca informowaliśmy, że będzie to najprawdopodobniej najcieplejszy miesiąc, jaki kiedykolwiek odnotowano. Nie najcieplejszy lipiec, ale najcieplejszy miesiąc w ogóle. W ostatnich dniach oficjalnie potwierdzono te wyliczenia.

“Lipiec 2023 roku był najcieplejszym miesiącem w skali globalnej z oszałamiającą przewagą. Pobił wszystkich na głowę” – skomentował rekord Scott Duncan, szkocki meteorolog, za pośrednictwem portalu X.

Komunikat na ten temat wydało m.in. unijne centrum badawcze Copernicus. Zwrócono w nim uwagę na liczne fale upałów, które wystąpiły w lipcu w różnych regionach świata. Podkreślono przy tym, że średnia temperatur na świecie w tym miesiącu była blisko 1,5 st. Celsjusza wyższa od średniej z lat 1850-1900. Jak podaje centrum Copernicus, miniony miesiąc był o 0,7 st. Celsjusza cieplejszy, niż średnia dla lipca z lat 1991-2020. Było przy tym o 0,3 st. Celsjusza goręcej, niż w przypadku poprzedniego rekordzisty, czyli lipca 2019 roku.

Wartość 1,5 stopnia jest o tyle ważna, że jeśli chodzi o średnią dla całego roku, jest ona barierą, której mieliśmy się starać — jako ludzkość — nie przekroczyć. Powstrzymanie wzrostu średnich temperatur na Ziemi poniżej progu 1,5 st. Celsjusza ocieplenia (względem okresu sprzed rewolucji przemysłowej) jest bardziej ambitnym spośród celów Porozumienia Paryskiego z 2015 roku. Mniej ambitny cel, który uwzględniono w dokumencie, dotyczy bariery 2 st. Celsjusza ocieplenia. Porozumienie Paryskie ratyfikowały m.in. wszystkie państwa Unii Europejskiej, w tym Polska.

_

Zdjęcie: Rachel K Hughes / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.