Udostępnij

Najlepiej o środowisko dbają Dania, Luksemburg i Szwecja. Polska w pierwszej czterdziestce

16.01.2024

Naukowcy z uniwersytetów Columbia i Yale po raz kolejny przygotowali indeks efektywności środowiskowej, w ramach którego ocenili sytuację w 180 państwach świata. W ogólnym zestawieniu Polska znalazła się na 37. miejscu, jednak znacznie gorzej wypadliśmy w kategorii dotyczącej jakości powietrza. Uplasowaliśmy się na 70. pozycji.

Co dwa lata naukowcy Columbia University i Yale University analizują sytuację środowiskową w 180 państwach świata, oceniając je w dziesięciu kluczowych obszarach. Powstały w ten sposób wskaźnik efektywności środowiskowej (Environmental Performance Index, EPI) pokazuje, jak sytuacja zmieniała się na przestrzeni lat.

Na najwyższych miejscach tegorocznego zestawienia, czyli wśród krajów najlepiej dbających o środowisko, znalazły się państwa europejskie, z Danią, Luksemburgiem i Szwajcarią na czele. Stany Zjednoczone uplasowały się na miejscu 24, natomiast Chiny na 120.

„Najważniejszym wnioskiem płynącym z raportu EPI 2020 jest to, że dobre zarządzanie stanowi najważniejszy wyznacznik wyników najwyższego poziomu. Rzeczywisty udział społeczeństwa w procesie decyzyjnym, starannie zbudowana strategia regulacyjna, otwarta debata nad celami i programami, aktywność mediów i organizacji pozarządowych oraz przywiązanie do praworządności, to elementy, które korelują ze zmianą na lepsze” – ocenia w oświadczeniu prof. Daniel Esty, dyrektor Yale Center for Environmental Law and Policy.

W generalnym zestawieniu Polska znalazła się na 37 pozycji, obok takich państw jak Litwa i Łotwa, a także Seszele.

Znacznie gorzej wypadliśmy jednak w kategorii jakość powietrza (stężenia PM 2,5, ozonu oraz ogrzewanie domów paliwami stałymi). W tym przypadku uplasowaliśmy się na miejscu 70, obok Mołdawii, a także Algierii i Peru.

Najgorzej wypadliśmy, jeśli chodzi o samo narażenie na pyły PM2.5: w tegorocznym rankingu sklasyfikowano nas na 90 pozycji, obok m.in. Tajlandii, Barbadosu i Belize.

_

Zdjęcie: Shutterstock/elwynn

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.