Udostępnij

Największa na świecie farma słoneczna. Maroko chce być liderem OZE [WIDEO]

07.02.2019

Maroko jest krajem, który postawił sobie jeden z najambitniejszych celów energetycznych na świecie. Do 2020 roku 42 proc. energii elektrycznej kraju ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Pomoże w tym m.in. największa farma słoneczna świata, znajdująca się w miejscowości Noor Ouarzazate.

Jak podaje CNN – królestwo leżące nad Morzem Śródziemnym i Atlantykiem chce już wkrótce stać się liderem odnawialnej energii. Już dziś 35 proc. energii pochodzi z OZE, dlatego postawiony cel wydaje się być możliwy do realizacji.

Ponieważ Maroko jest krajem intensywnie się rozwijającym, władze chcą, by rozwój ten przybliżał je do wyznaczonych celów energetycznych. Od 2010 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną królestwa uległo podwojeniu – rozwijająca się gospodarka miałaby w coraz większym stopniu polegać na źródłach odnawialnych, zamiast na paliwach kopalnych, które w Maroku pochodzą przede wszystkim z importu.

Pustynna farma

Jedną z inwestycji, która ma pomóc w osiągnięciu przyjętych celów, jest farma słoneczna zlokalizowana w miejscowości Noor Ouarzazate. Zajmuje ona powierzchnię 3 tysięcy hektarów, co odpowiada wielkości 3,5 tysiąca boisk piłkarskich. Produkowana w niej ilość energii może zasilić miasto porównywalne z czeską Pragą lub dwa miasta wielkości milionowego Marrakeszu, leżącego w środkowej części Maroka.

 

Źródło: CNN

Zdjęcie: Shutterstock/wadstock

 

Czytaj też: Kalifornia chce za 25 lat w całości opierać się na OZE. Jest wzorem dla innych stanów

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.