Udostępnij

Największe zagrożenia dla świata 2021: zniszczenie środowiska, choroby i kryzys finansowy

22.01.2021

W 2006 roku Global Risk Report (Globalny Raport Ryzyk – red.) na liście największych zagrożeń umieszczał pandemię. Ostrzegano, że to jak bardzo „skurczył się” współczesny świat i jak łatwo się po nim podróżuje, umożliwia szybkie rozprzestrzenianie się nowych chorób zakaźnych co – oprócz bezpośredniego ryzyka dla zdrowia zakażonych – stwarza także zagrożenie dla gospodarek oraz łańcuchów dostaw. Największe zagrożenia dla świata 2021 to choroby, ale też ekologia.

W kolejnych latach alarmowano także między innymi, że negatywne skutki pandemii mogą jeszcze wzrosnąć za sprawą internetu, mediów i informacji, które będą wyolbrzymiać skalę zagrożenia samą chorobą i np. prowadzić do paniki i podejmowania nieracjonalnych decyzji, które odbiją się na gospodarce. I – to zaledwie rok temu – zagrożenie wzrośnie za sprawą przeciążonych oraz nieprzygotowanych systemów opieki zdrowotnej.

Nie jest to dowód zdolności profetycznych autorów raportu, który jest przygotowany na podstawie odpowiedzi przedstawionych przez ekspertów i liderów Światowego Forum Ekonomicznego. To raczej dowód na to, że dość łatwo przewidzieć przynajmniej kilka z zagrożeń, które są efektem urządzenia współczesnego świata.

To, że szybkość i liczba podróży sprzyjają chorobom zakaźnym, jest dość oczywiste. Innym z oczywistych problemów jest degradacja środowiska naturalnego, gdzie skutki są dobrze znane. Tak samo można wskazywać na kryzysy finansowe, które powtarzają się z pewną częstotliwością, więc w perspektywie dekady lub dwóch trudno z taką prognozą nie trafić.

Czytaj także: David Attenborough: Zmierzamy do katastrofy jak ludzie w Czarnobylu!

A mimo to, co jest ciekawe i niezbyt dobrze świadczy o naszym rozsądku, prawie nikt nie jest przygotowany na dające się przewidzieć zagrożenia z raportów takich jak ten Światowego Forum Ekonomicznego.

Zobaczcie, co w 2021 roku eksperci przewidzieli dla świata.

Czytaj także: Największe zagrożenia świata. Od terroryzmu do zmiany klimatu!

Największe zagrożenia dla świata 2021

Przewidywania są w raporcie podzielone na kilka kategorii. Najważniejszy podział to ten na zagrożenia, które pojawią się z największym prawdopodobieństwem i te, które – jeżeli się zrealizują – spowodują największe szkody.

Kiedy chodzi o to, co jest najbardziej prawdopodobne, to przewidywano, że wśród pięciu największych zagrożeń są aż cztery związane ze środowiskiem naturalnym:

1. Ekstremalne zjawiska pogodowe,

a więc pożary, chłodne fronty, powodzie, fale upałów, sztormy, itd.

2. Niepowodzenie działań mających powstrzymać zmiany klimatu,

które jest definiowane jako niepowodzenie we wprowadzaniu rozwiązań mających zapewnić adaptację i ograniczenie zmian klimatu, a także przejście do gospodarki neutralnej dla klimatu.

3. Dokonane przez ludzi zniszczenie środowiska naturalnego,

czyli zniszczenie ekosystemów przez człowieka, które będzie skutkiem likwidowania stref ochrony natury i katastrof związanych m.in. z wyciekami ropy lub skażeniem radioaktywnym.

4. Choroby zakaźne,

których rozprzestrzenianie się przyniesie nie tylko śmierć, ale też negatywne skutki gospodarcze.

5. Utrata bioróżnorodności,

czyli nieodwracalne szkody dla środowiska i ludzkości, które zostaną spowodowane przez wymieranie gatunków.

Natomiast kiedy chodzi o te zagrożenia, które przyniosą najgorsze skutki, jeżeli się zrealizują, pierwsza piątka wygląda inaczej:

1. Choroby zakaźne.

2. Niepowodzenie działań mających powstrzymać zmiany klimatu.

3. Użycie broni masowego rażenia.

4. Utrata bioróżnorodności.

5. Kryzysy związane z wyczerpywaniem się surowców naturalnych.

Ankietowani uznali też, że najważniejszym źródłem tych zagrożeń są zmiany klimatu. Na dalszych miejscach wskazując też problemy gospodarcze, w tym kryzysy finansowe i bezrobocie oraz rozpad więzi społecznych i wielkie wymieranie gatunków.

Krótki, średni i długi termin

Ciekawych odpowiedzi udzielono też, kiedy poproszono o ocenę, na co należy się przygotowywać w różnych perspektywach czasowych.

W krótkim terminie (od dziś do 2 lat) za najgroźniejsze uznano choroby zakaźne, zapaść na rynku pracy i jej skutki, ekstremalne zjawiska pogodowe i ataki na bezpieczeństwo systemu informatycznego.

W średnim (3 do 5 lat) przewidywania zdominowały obawy o gospodarkę. W tym pękniecie bańki giełdowej, inflacja, zmiany cen surowców oraz kryzys długu publicznego.

W długim (5 do 10 lat) pojawiają się broń masowego rażenia, kryzysy polityczne oraz problemy związane ze środowiskiem naturalnym.

Treść pełnego raportu, w którym przedstawiono największe zagrożenia dla świata 2021, można pobrać ze stron Światowego Forum Ekonomicznego.

Zdjęcie: lllonajalll/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.