Udostępnij

Największe żółwie świata mają szansę na przetrwanie. Podczas pandemii przybywa gniazd

24.04.2020

Ograniczona aktywność ludzi w trakcie pandemii COVID-19 ma korzystny wpływ na kondycję chronionych żółwi skórzastych. W dwóch miejscach na świecie – na Florydzie i w Tajlandii – zaobserwowano większą liczbę gniazd, w których gady złożyły jaja. Eksperci mają nadzieję, że w związku z ograniczeniami większa część żółwików dotrze do oceanu i przetrwa pierwsze tygodnie życia po wykluciu.

Mimo że sezon lęgowy żółwia skórzastego rozpoczął się nieco przed dwoma tygodniami, strażnicy z organizacji Loggerhead Marine Center, którzy patrolują 9,5 kilometrowy odcinek plaży Juno Beach, natknęli się już na 76 gniazd zagrożonego wyginięciem gada. To więcej niż zazwyczaj o tej porze – twierdzi organizacja badawcza, świętująca w tym roku 20-lecie swojej działalności.

W mediach społecznościowych chwalą się również odnalezieniem trzech gniazd karetty, która także jest chronionym gatunkiem żółwia. Na poniższym zdjęciu znajduje się żółwica Aussie, którą badacze zarejestrowali po raz dziesiąty:

https://www.facebook.com/loggerheadmarinelifecenter/photos/a.175712891972/10157649227961973/

„Świat nadal trwa”

Choć jeszcze za wcześnie, by ocenić, w jakim stopniu ograniczenia związane z COVID-19 ostatecznie wpłyną na liczbę gniazd, strażnicy z Florydy są pełni optymizmu.

„W tym roku nasze żółwie skórzaste mają się dobrze. To będzie dla nich naprawdę dobry rok” – powiedziała Sarah Hirsch, starszy specjalista w Loggerhead Marinelife Cente, w wywiadzie dla stacji CBS 12 News. „Nasz świat się zmienił, ale te żółwie robią to od milionów lat. Ta myśl uspokaja i daje nam nadzieję, że świat nadal trwa” – powiedziała badaczka, nawiązując do pandemii koronawirusa.

Żółwie skórzaste to obecnie największe żyjące na Ziemi żółwie, które osiągają zazwyczaj 1-2 metry długości. Obecnie gatunek ten jest klasyfikowany jako narażony na wyginięcie, choć – według niektórych opracowań – jego sytuacja jest znacznie gorsza w rejonie Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, niż Atlantyku. Mimo tego prawodawstwo Unii Europejskiej zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia żółwiom skórzastym ścisłej ochrony.

Więcej gniazd także w Tajlandii

Pozytywne wieści płyną także z Tajlandii. Jak donosi CNN, na wyspie Phuket badacze odnotowali największą liczbę gniazd żółwi skórzastych… od 20 lat.

Najprawdopodobniej ma to związek z turystycznym charakterem wyspy, która ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa została objęta ścisłymi restrykcjami. Podobne obserwacje mają badacze także na innych plażach w Tajlandii – poinformował stację Kanokwan​ Homcha-ai z Mai Khao Marine Turtle Foundation.

https://www.facebook.com/maikhaomarineturtlefoundation/posts/10163183472450384

Mniej człowieka – bezpieczniejsze dla żółwi plaże

Według Davida Godfreya, dyrektora generalnego w organizacji Sea Turtle Conservancy, ograniczenia związane z COVID-19 są korzystne dla żółwi z kilku powodów. W rozmowie z brytyjskim „Guardianem” zwraca uwagę na niższe szanse, że zwierzęta zostaną przypadkowo uderzone i zabite. Mniej ludzi oznacza także mniejszą ilość zanieczyszczeń i śmieci, będących często przyczyną obrażeń u żółwi.

Ekspert podkreśla przy tym, że warunki te są korzystne nie tylko dla rodziców, ale i małych żółwików. Mniej niebezpieczeństw to większe szanse, że dotrą one do oceanu i przetrwają pierwsze tygodnie życia. To o tyle ważne, że w przypadku żółwi skórzastych przeżywalność wśród młodych wynosi 1 na 1000.

Tak zwany lockdown, czyli przymusowe ograniczenie aktywności ludzi poza domem, wpłynął także na zachowania wielu innych zwierząt, w tym tych żyjących na lądzie. Na przykład w stolicy Chile mieszkańcy coraz częściej widują dzikie pumy, które – prawdopodobnie ośmielone mniejszą ilością hałasu – poszukują pożywienia na nowych terytoriach. [Więcej na ten temat, a także odnotowanym przez sejsmologów „wyciszeniu” miast, pisaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/IrinaK

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.