Udostępnij

Nanomateriał w kontakcie ze słoną wodą wytwarza prąd. Odkrycie daje szanse na nowe odnawialne źródło energii

30.07.2019

Rezultaty badań, opublikowane przed kilkoma dniami w PNAS, dotyczą pozyskiwania energii elektrycznej z nowego, nieznanego do tej pory źródła. Naukowcy z California Institute of Technology oraz Northwestern University  odkryli, że ultracienkie warstwy tlenku żelaza mogą wytwarzać prąd w kontakcie z przepływającą słoną wodą. Co warto podkreślić, nie chodzi o reakcję chemiczną (jak w przypadku akumulatorów), lecz coś w rodzaju zjawiska elektrokinetycznego.

Badacze ze Stanów Zjednoczonych zaobserwowali zjawisko, które może zostać wykorzystane do produkcji elektrycznej. Pomiędzy odpowiednio przygotowaną, ultracienką warstwą rdzy (a więc tlenku żelaza) a poruszającą się wodą morską dochodzi do oddziaływania, w wyniku którego powstaje wyładowanie elektryczne.

Choć z podobne zjawisko odnotowano w przypadku m.in. grafenu, naukowcy zapewniają, że po raz pierwszy wykorzystano materiał, który może być użyty w skali makro.

Energia z nanomateriału

„Podobny efekt zaobserwowano w niektórych innych materiałach. Możemy wziąć kroplę słonej wody i przeciągnąć ją przez grafen, aby zobaczyć generowaną energię elektryczną” – mówi prof. Tom Miller, współautor badań. Naukowcy zapewniają jednak, że o ile grafen jest materiałem, który ciężko byłoby wykorzystać w dużych rozmiarów elektrowni, to opisaną przez nich cienką warstwą tlenku żelaza łatwo można byłoby pokryć dużą powierzchnię.

„To po prostu rdza na żelazie, więc jest dość łatwa do wykonania na dużych powierzchniach” – podkreśla Miller. „To jest solidniejsza realizacja zjawiska widocznego w przypadku grafenu”.

Badacze podkreślają, że zaobserwowane przez nich zjawisko zachodzi jedynie w przypadku odpowiednio cienkiej warstwy rdzy.

W tym celu żelazem (wprowadzonym w stan lotny) pokrywa się określoną powierzchnię, tworząc warstwę grubości 10 nanometrów. A więc 10 tys. razy cieńszą od ludzkiego włosa. Na takim „podłożu” samoistnie powstaje warstwa rdzy o grubości ok. 2 nanometrów – materiał nadający się do produkcji energii.

Nowe źródło odnawialne?

Twórcy rozwiązania snują wizję o powszechnym wykorzystaniu odkrytego przez nich sposobu produkcji energii. Odkryte zjawisko mogłoby ich zdaniem zostać zastosowane w elektrowniach przybrzeżnych, a także w przypadku obiektów znajdujących się na wodzie, np. unoszących się na powierzchni boi.

Badacze zapewniają, że elektrownia składająca się z kilku płyt o powierzchni 10 metrów kwadratowych mogłaby zapewnić energię dla przeciętnego domu w USA, generując energię rzędu kilku kilowatów na godzinę.

Czy doczekamy czasów, gdy energia poruszających się mórz i oceanów będzie zasilać nasze domostwa? Zadecydują zapewne najbliższe lata – to, z jakim przyjęciem spotka się propozycja amerykańskich badaczy i jakie będą jej dalsze losy.

 

Z artykułem naukowym na ten temat można zapoznać się tutaj.

Źródła: PNAS, California Institute of Technology

Zdjęcie: Shutterstock/Oleksandr_Delyk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.