Udostępnij

Naszprycowane skorupiaki w rzekach. Xanax, kokaina i tramadol to nie jedyne czym je karmimy

07.05.2019

Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej temu, co za sprawą człowieka trafia do rzek. Analizując próbki z  akwenów w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii znaleźli substancje chemiczne, które mogą zagrażać żyjących w nich stworzeniom. Wśród nich m.in. kokaina, Xanax i tramadol. 

Naukowcy z King’s College London przeanalizowali 15 próbek pobranych z akwenów hrabstwa Suffolk, we wschodniej Anglii. Badaniom poddano wodę, a także żyjące w niej niewielkie skorupiaki.

Ku zdziwieniu badaczy w próbkach znaleziono aż 67 związków chemicznych uważanych za zanieczyszczenia. Wśród nich znalazły się nielegalne w Wielkiej Brytanii narkotyki, leki przeciwbólowe, antydepresanty, a także pestycydy.

Najczęściej występującym zanieczyszczeniem okazała się być kokaina, której ślady wykryto w organizmach wszystkich badanych skorupiaków, ze wszystkich 15 próbek.

„Chociaż stężenia były niskie, byliśmy w stanie zidentyfikować związki, które mogą mieć znaczenie dla środowiska i, co najważniejsze, które mogą stanowić zagrożenie dla dzikiej przyrody. W ramach naszej stałej pracy odkryliśmy, że najczęściej wykrywanymi związkami były nielegalne narkotyki, w tym kokaina i ketamina oraz zakazany pestycyd, fenuron – powiedział dr Thomas Miller z King’s College London.

Co z innymi wodami Europy?

Zanieczyszczenie wód to jednak problem nie tylko hrabstw Wielkiej Brytanii. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu Europejskiej Agencji Środowiska, jakość jedynie 40 proc. europejskich wód można określić jako dobrą lub bardzo dobrą.

Badaniem objęto próbki z ok. 130 tys. akwenów – wód powierzchniowych i gruntowych, rzek i przybrzeżnych fragmentów mórz.

Wśród wykrytych zanieczyszczeń znalazły się m.in. ścieki miejskie, przemysłowe oraz nawozy pochodzące z pól uprawnych. Biorąc pod uwagę poziom zanieczyszczeń, a także zagrożenia dla dzikiej fauny i flory spowodowane działalnością człowieka (np. ingerencją w naturalny bieg rzeki), EAŚ stworzyła wskaźnik (0-100) określający jakość wód w poszczególnych państwach Europy:

zanieczyszczenie wód w europie
Źródło: Europejska Agencja Środowiska (2018)

O problemach polskich rzek przeczytać można w raporcie WWF „2050 Polska dla pokoleń. Wybieramy przyszłość”, o którym pisaliśmy tutaj.

 

Z pełnymi wynikami brytyjskich badań (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj. Raport EAŚ o stanie europejskich wód dostępny jest tutaj.

Źródła: Environment International, King’s College London, EAŚ

Zdjęcie: Shutterstock/MR.Yanukit

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.