Udostępnij

Naszprycowane skorupiaki w rzekach. Xanax, kokaina i tramadol to nie jedyne czym je karmimy

07.05.2019

Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej temu, co za sprawą człowieka trafia do rzek. Analizując próbki z  akwenów w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii znaleźli substancje chemiczne, które mogą zagrażać żyjących w nich stworzeniom. Wśród nich m.in. kokaina, Xanax i tramadol. 

Naukowcy z King’s College London przeanalizowali 15 próbek pobranych z akwenów hrabstwa Suffolk, we wschodniej Anglii. Badaniom poddano wodę, a także żyjące w niej niewielkie skorupiaki.

Ku zdziwieniu badaczy w próbkach znaleziono aż 67 związków chemicznych uważanych za zanieczyszczenia. Wśród nich znalazły się nielegalne w Wielkiej Brytanii narkotyki, leki przeciwbólowe, antydepresanty, a także pestycydy.

Najczęściej występującym zanieczyszczeniem okazała się być kokaina, której ślady wykryto w organizmach wszystkich badanych skorupiaków, ze wszystkich 15 próbek.

„Chociaż stężenia były niskie, byliśmy w stanie zidentyfikować związki, które mogą mieć znaczenie dla środowiska i, co najważniejsze, które mogą stanowić zagrożenie dla dzikiej przyrody. W ramach naszej stałej pracy odkryliśmy, że najczęściej wykrywanymi związkami były nielegalne narkotyki, w tym kokaina i ketamina oraz zakazany pestycyd, fenuron – powiedział dr Thomas Miller z King’s College London.

Co z innymi wodami Europy?

Zanieczyszczenie wód to jednak problem nie tylko hrabstw Wielkiej Brytanii. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu Europejskiej Agencji Środowiska, jakość jedynie 40 proc. europejskich wód można określić jako dobrą lub bardzo dobrą.

Badaniem objęto próbki z ok. 130 tys. akwenów – wód powierzchniowych i gruntowych, rzek i przybrzeżnych fragmentów mórz.

Wśród wykrytych zanieczyszczeń znalazły się m.in. ścieki miejskie, przemysłowe oraz nawozy pochodzące z pól uprawnych. Biorąc pod uwagę poziom zanieczyszczeń, a także zagrożenia dla dzikiej fauny i flory spowodowane działalnością człowieka (np. ingerencją w naturalny bieg rzeki), EAŚ stworzyła wskaźnik (0-100) określający jakość wód w poszczególnych państwach Europy:

zanieczyszczenie wód w europie
Źródło: Europejska Agencja Środowiska (2018)

O problemach polskich rzek przeczytać można w raporcie WWF „2050 Polska dla pokoleń. Wybieramy przyszłość”, o którym pisaliśmy tutaj.

 

Z pełnymi wynikami brytyjskich badań (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj. Raport EAŚ o stanie europejskich wód dostępny jest tutaj.

Źródła: Environment International, King’s College London, EAŚ

Zdjęcie: Shutterstock/MR.Yanukit

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.