Udostępnij

Naukowcy badają wpływ polskiego smogu na zdrowie publiczne

26.01.2022

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wraz z partnerami z kilku ośrodków w Polsce i za granicą, rozpoczęli badania związane z zanieczyszczeniami powietrza w naszym kraju. Dotyczą one wpływu polskiego smogu na zdrowie publiczne w kilku województwach.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania na temat skutków smogu prowadzić będą wraz z polskimi i zagranicznymi partnerami. Wśród nich znaleźli się badacze z Uniwersytetu Łódzkiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz uczelni z Liverpoolu, Pragi, Skopje i Moskwy. Badania dotyczą wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na zdrowie publiczne w regionie.

„Nasz projekt będzie realizowany na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego. Obszarach charakteryzujących się unikalnymi walorami przyrodniczymi, dużymi obszarami i stosunkowo niskim uprzemysłowieniem” – powiedział w oświadczeniu kierownik projektu, dr Łukasz Kuźma.

Czytaj także: Mobilne płuca pokazały, jak duży jest smog w uzdrowisku

Polski smog, czyli skutek spalania paliw stałych

W komunikacie uczelnia podkreśla, że regiony wschodnie charakteryzują się niższym statusem społeczno-ekonomicznym i specyficznymi warunkami geograficznymi. W połączeniu z wyborami grzewczymi mieszkańców warunki te sprzyjają powstawaniu zjawiska zwanego polskim smogiem.

Chodzi o zanieczyszczenie powietrza pochodzące z niskiej emisji i związane z ogrzewaniem domostw paliwami stałymi. Zawiera ono związki takie jak pyły zawieszone oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzo(a)piren.

Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

„Projekt zakłada, że przeprowadzona zostanie analiza krótko- i długoterminowego wpływu zanieczyszczeń powietrza na liczbę przyjęć do szpitala z powodu ostrych zespołów wieńcowych, migotania przedsionków i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz z powodu chorób nerek i śmiertelności z powodu zaburzeń funkcji nerek” – czytamy na stronie UMB. „Ponadto oceniany będzie wpływ redukcji zanieczyszczeń powietrza na spadek śmiertelności i zachorowalności. Ostatnim zadaniem projektu dzięki międzynarodowej współpracy będzie odniesienie uzyskanych wyników do skali europejskiej” – podaje uczelnia w komunikacie.

Jak czytamy na stronach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jest to pierwsze w kraju badanie na temat wpływu tego typu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka o tak dużej skali. Analiza obejmie ponad 4 miliardy zmiennych, które mają wpływ na ryzyko blisko miliona zgonów oraz miliona hospitalizacji. Projekt finansuje Narodowe Centrum Nauki, a jego realizację przewidziano na lata 2022-2025.

_

Zdjęcie: Maciej Matlak / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.