Udostępnij

Naukowcy badają wpływ polskiego smogu na zdrowie publiczne

26.01.2022

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wraz z partnerami z kilku ośrodków w Polsce i za granicą, rozpoczęli badania związane z zanieczyszczeniami powietrza w naszym kraju. Dotyczą one wpływu polskiego smogu na zdrowie publiczne w kilku województwach.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania na temat skutków smogu prowadzić będą wraz z polskimi i zagranicznymi partnerami. Wśród nich znaleźli się badacze z Uniwersytetu Łódzkiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz uczelni z Liverpoolu, Pragi, Skopje i Moskwy. Badania dotyczą wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na zdrowie publiczne w regionie.

„Nasz projekt będzie realizowany na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego. Obszarach charakteryzujących się unikalnymi walorami przyrodniczymi, dużymi obszarami i stosunkowo niskim uprzemysłowieniem” – powiedział w oświadczeniu kierownik projektu, dr Łukasz Kuźma.

Czytaj także: Mobilne płuca pokazały, jak duży jest smog w uzdrowisku

Polski smog, czyli skutek spalania paliw stałych

W komunikacie uczelnia podkreśla, że regiony wschodnie charakteryzują się niższym statusem społeczno-ekonomicznym i specyficznymi warunkami geograficznymi. W połączeniu z wyborami grzewczymi mieszkańców warunki te sprzyjają powstawaniu zjawiska zwanego polskim smogiem.

Chodzi o zanieczyszczenie powietrza pochodzące z niskiej emisji i związane z ogrzewaniem domostw paliwami stałymi. Zawiera ono związki takie jak pyły zawieszone oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzo(a)piren.

Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

„Projekt zakłada, że przeprowadzona zostanie analiza krótko- i długoterminowego wpływu zanieczyszczeń powietrza na liczbę przyjęć do szpitala z powodu ostrych zespołów wieńcowych, migotania przedsionków i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz z powodu chorób nerek i śmiertelności z powodu zaburzeń funkcji nerek” – czytamy na stronie UMB. „Ponadto oceniany będzie wpływ redukcji zanieczyszczeń powietrza na spadek śmiertelności i zachorowalności. Ostatnim zadaniem projektu dzięki międzynarodowej współpracy będzie odniesienie uzyskanych wyników do skali europejskiej” – podaje uczelnia w komunikacie.

Jak czytamy na stronach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jest to pierwsze w kraju badanie na temat wpływu tego typu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka o tak dużej skali. Analiza obejmie ponad 4 miliardy zmiennych, które mają wpływ na ryzyko blisko miliona zgonów oraz miliona hospitalizacji. Projekt finansuje Narodowe Centrum Nauki, a jego realizację przewidziano na lata 2022-2025.

_

Zdjęcie: Maciej Matlak / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.