Udostępnij

Naukowcy mówią o „pandemii” zanieczyszczeń powietrza. Smog skraca życie o 3 lata

13.03.2020

Najnowsze analizy wskazują, że zanieczyszczenie powietrza staje się jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Autorzy badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Cardiovascular Research” mówią bez ogródek: świat stoi dziś przed obliczem „pandemii” zanieczyszczenia powietrza. Z ich ustaleń wynika, że w 2015 roku z powodu złej jakości powietrza zmarło na świecie 8 mln osób. Nawet 5,5 mln z nich można byłoby uniknąć, gdyby zredukować zanieczyszczenia wywołane działalnością człowieka.

Według analiz międzynarodowego zespołu badaczy zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za skrócenie życia ludzi na całym świecie w skali znacznie większej niż wojny, choroby przenoszone przez pasożyty lub owady, AIDS, a także palenie papierosów.

Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Cardiovascular Research”.

„Pandemia” zanieczyszczeń powietrza

Jak mówią profesorowie Jos Lelieveld i Thomas Münzel z Instytutu Chemii im. Maxa Plancka oraz Wydziału Kardiologii na Uniwersytecie Medycznym w Moguncji, którzy kierowali badaniami, najnowsze wyniki sugerują, że świat stoi obecnie w obliczu „pandemii” zanieczyszczenia powietrza.

Opierając się na nowej metodzie modelowania, naukowcy oszacowali, że w 2015 roku zanieczyszczenie powietrza spowodowało dodatkowe 8,8 miliona przedwczesnych zgonów na świecie. Według naukowców, w odniesieniu do całej populacji ludzkiej, można to przeliczyć na skrócenie oczekiwanej długości życia o prawie trzy lata.

Dla porównania: palenie tytoniu skraca oczekiwaną długość życia średnio o 2,2 roku (7,2 mln zgonów), AIDS o 0,7 roku (1 mln zgonów), choroby przenoszone przez pasożyty lub owady (m.in. komary, kleszcze i pchły) średnio o 0,6 roku (600 tys. zgonów), natomiast rozmaite formy przemocy (w tym te związane z wojnami) średnio o 0,3 roku (530 tys. zgonów).

Naukowcy podkreślają, że w badaniach dokonali rozróżnienia na zanieczyszczenia powietrza wywołane działaniem człowieka (przede wszystkim spalaniem paliw kopalnych), a te mające przyczyny naturalne (m.in. związane z pożarami czy pyłami pustynnymi). Z pierwszą grupą powiązano około dwóch trzecich wspomnianych zgonów (a w krajach rozwiniętych nawet 80 proc.). To, według badaczy, oznacza, że nawet 5,5 mln spośród nich można uniknąć.

Główny skutek zanieczyszczeń: choroby sercowo-naczyniowe

Naukowcy przyjrzeli się również temu, do jakich konkretnie chorób prowadzi życie w zanieczyszczonym środowisku. Z ich ustaleń wynika, że spośród chorób powiązanych ze złą jakością powietrza do wcześniejszej śmierci najczęściej przyczyniają się choroby sercowo-naczyniowe (w tym m.in. zawały mięśnia sercowego i wylewy). Łącznie odpowiadają one za 43 proc. strat w oczekiwanej długości życia na świecie.

Według naukowców zanieczyszczenie powietrza ma największy wpływ na skrócenie życia osób starszych, z wyjątkiem zgonów dzieci poniżej piątego roku życia w krajach o niskich dochodach (przede wszystkim w Afryce i Azji Południowej). W skali globalnej do około 75 proc. zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza dochodzi u osób powyżej 60 roku życia.

„Ważne jest, by decydenci i społeczność medyczna zdali sobie sprawę, że zanieczyszczenie powietrza to ważny czynnik ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych” – powiedział prof. Thomas Münzel.

_

Dostęp do wyników wspomnianych badań uzyskać można tutaj.

Źródło: European Society of Cardiology (ESC)

Zdjęcie: Shutterstock/bookzv

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.